Siema.
Piszę sobie modyfikację (docelowo chciałbym zrobić  z tego plugin, tyle że w tym temacie jeszcze mało kumaty jestem :P) do showthreads.php, mającą na celu to, co opisałem w tym wątku, czyli wyświetlanie komentarzy w odwrotnej kolejności. Liznąłem trochę SQL-a i główny cel już został osiągnięty, tylko teraz mam problem z dojściem do tego, w którym miejscu znajduje się kod odpowiedzialny za wstawianie nowo dodanego komentarza do wyświetlanej listy? W tym momencie komentarz (po skorzystaniu z formularza quick reply) jest doklejany na końcu listy, a zachowując porządek sortowania powinien iść na początek, stąd pytanko. 
Dzięki za wszelką pomoc. :)

--edit. Sam sobie odpowiem. ::P Na wypadek gdyby ktoś też chciał sobie napisać plugin. ::P W  MyBB 1.8.11 potrzebne pliczki to:
newreply.php linijka ~#620, #~649 (przekierowanie na 1 stronę komentarzy, jeśli podczas pisania posta w quick_reply ktoś dodał już nowy albo jeśli wyświetlana strona != 1)
thread.js - ~#404 (jeśli post został wysłany przez quick_reply, tutaj należy dokleić go na początek listy i ewentualnie usunąć ostatni)
functions_post.php ~#659 (numeracja postów)
showthread.php ~#1017 (wyedytować zapytania SQL dla właściwego posortowania postów na liście)
editpost.php ~#543 (przekierowanie na właściwą stronę po edycji posta)

to tak z grubsza, choć jeszcze parę problematycznych kwestii pozostaje do rozwiązania. ::) Ale do końca weekendu to pewnie ogarnę.
Aha, do wyświetlania pierwszego posta na górze każdej strony służy w omawianym przykładzie XThreads.