Blog - na czym postawić?

CMS  Założony przez  Poftorek.

To może nie być takie proste, jak się wydaje.
Żonglerka między bloggerem a WP będziem tym trudniejsza, im więcej będziesz miał na blogu. Sam to przerabiałem, bo chciałem przejść na bloggera z WP, ale obecnie w zasadzie nie ma narzedzi do tego - a samemu mi się pisać nie chciało ze względu na to, że nie była to aż tak istotna sprawa.

Jak napisał @ficus, platformy blogowe to gotowa sprawa - ot, zakładasz, chwila na szybką konfigurację i skupiasz się na treści. Z drugiej strony natomiast nie masz takiej kontroli nad witryną, nie możesz jej dowolnie modyfikować, nie możesz też w razie potrzeby dodać tego czy owego. Tu wordpress jest potęgą, bo ma dodatki chyba od wszystkiego, co można sobie wymarzyć. Z drugiej strony, wymaga hostingu, a także samodzielnego pilnowania.
Nie cierpię, gdy nie mam własnej w 100% kontroli nad witryną. Na blogspot.com poświęcasz 3 minuty, masz już bloga, możesz pisać na nim posty, ale.. jak zmienisz, np. komponenty strony głównej? Nijak... WordPress, szczerze polecam, mimo iż, jak napisał wyżej Łukasz Tkacz, wymaga hostingu oraz samodzielnego pilnowania, będziesz mógł dowolnie się "bawić" swoją stroną, dosłownie wszystko. Kiedyś, jak nie miałem doświadczenia nad HTML, byłem takim "laikiem" w tworzeniu blogów, forów internetowych, więc postanowiłem skorzystać z kreatora stron. To był duży błąd, niby mogłem "coś tam" tworzyć, ale ogólnie "nie pasowało mi coś". Dlatego przeniosłem się na MyBB i teraz mogę spełniać moje zachcianki. Podobnie jest z WordPressem. Jeśli będziesz korzystał z blogspot.com, od strony administratora będzie średniawo (przynajmniej dla mnie).
(13.08.2016, 23:52)CezPlayer napisał(a): Nie cierpię, gdy nie mam własnej w 100% kontroli nad witryną. Na blogspot.com poświęcasz 3 minuty, masz już bloga, możesz pisać na nim posty, ale.. jak zmienisz, np. komponenty strony głównej? Nijak... WordPress, szczerze polecam, mimo iż, jak napisał wyżej Łukasz Tkacz, wymaga hostingu oraz samodzielnego pilnowania, będziesz mógł dowolnie się "bawić" swoją stroną, dosłownie wszystko. Kiedyś, jak nie miałem doświadczenia nad HTML, byłem takim "laikiem" w tworzeniu blogów, forów internetowych, więc postanowiłem skorzystać z kreatora stron. To był duży błąd, niby mogłem "coś tam" tworzyć, ale ogólnie "nie pasowało mi coś". Dlatego przeniosłem się na MyBB i teraz mogę spełniać moje zachcianki. Podobnie jest z WordPressem. Jeśli będziesz korzystał z blogspot.com, od strony administratora będzie średniawo (przynajmniej dla mnie).
Blog jest tworzony dla czytelnikow a nie administratora.
Cytat:w pół dnia stałeś się lepszym pytonistą niż kawenanowo kiedykolwiek programisto :3 ~ Riess 13.11.2018 16:28
Cytat:ale z tą nazwą to fyeem ma racje  ~ Divir 29.07.2019 16:08
... ale chodzi mi teraz o stronę techniczną, niby można tam czytać, pisać, komentować, ale jak spełnisz tam swoje zachcianki?
Jakie zachcianki ?
Cytat:w pół dnia stałeś się lepszym pytonistą niż kawenanowo kiedykolwiek programisto :3 ~ Riess 13.11.2018 16:28
Cytat:ale z tą nazwą to fyeem ma racje  ~ Divir 29.07.2019 16:08
No np. załóżmy, że chcesz edytować poszczególne elementy na stronie głównej, czy da się to zrobić na blogspot.com?
Da sie.
Cytat:w pół dnia stałeś się lepszym pytonistą niż kawenanowo kiedykolwiek programisto :3 ~ Riess 13.11.2018 16:28
Cytat:ale z tą nazwą to fyeem ma racje  ~ Divir 29.07.2019 16:08
No ok, ale pamiętaj, że wszystkie decyzje należą do Ciebie, gdzie postawić bloga. Jeśli blogspot.com Ci wystarcza, to ok.
WP daje Ci pełną kontrole, nie tylko samego skryptu, szablonu, userów, treści jak i zarządzania swoim serwerem, ale i również masz gwarancje, że ten blog nie zniknie od tak jak np w przypadku blogspota.
Pamiętaj, że blogstop i inne tego typu platformy, mogą Ci usunąć bloga bez podania jakiejkolwiek przyczyny, gdyż to nie Ty decydujesz o administracji głównej blogów na tej platformie. Powody mogą różne.

Według mnie, ludzie którzy myślą poważnie nad blogowaniem, pozyskiwanym jakiejs popularności, czytelników, znajomości etc powinni stawiać nad samodzielność, czyli swój własny serwer i domenę.

Z templatkami jest podobnie, te darmowe są mało zoptymalizowane i mało konkretne, natomiast inwestując 100 coś zlotych za najtańszą opcje np na themeforest, będziesz miał zoptymalizowany szablon i jego konfiguracje, nowoczesny CSS i tym podobne.

Zauważ, jak wiele rozwiniętych blogów posiada konkretne szablony, opieraja się na WP i hostingu.
Moim zdaniem do wyboru z CMS masz trzy najpoważniejsze które królują na rynku: wordpresik, joomle i drupala. Resztą też jest pewnie ok ale najlepiej się nauczyć właśnie tych dlatego że są najpopularniejsze i to się pewnie nie zmieni przez najbliższe lata.

Jeśli natomiast chodzi tobie o hostowanie jednej stronki lub dwóch (jeśli w perspektywie czasu nie będziesz potrzebował więcej własnych stron firmowych) to hosting masz na przykład w http://www.webd.pl od 4zł na miesiąc - a na takim hostingu (oczywiście współdzielonym) zawsze może max 3 stronki mieć i będzie zawsze hulał - PS. no chyba że będą to serwisy z dziesiątkami podstron a ich zapotrzebowanie na oglądalność internautów będzie zbyt duże... to wtedy Ci pewnie zaproponują przejście oo jeden poziom serwera wyżej...
Tylko TYP03.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości