O forach słów kilka & nowy projekt

Założony przez  ficus.

Czołem wszystkim! 

Od lat interesuje się ogólnie tematyką webową, stronami, społecznościami internetowymi, technologiami, grafiką na potrzeby internetu itp, nieistotne. Prawie 7 lat temu założyłem z znajomym swój pierwszy poważniejszy projekt forum o tematyce - ogólnie: gier. Konkurencji rozbudowanej nie brakowało, ale wiara w powodzenie była spora - i faktycznie, przez jakiś czas było świetnie - top3 w googlach, spore zainteresowanie, unikatowa szata graficzna i wiele pomysłów i zapowiedzi. Najlepsze i najgorsze zarazem - administratorów było dwóch, żaden specjalnie nie pasjonował się grami komputerowymi - obydwoje chcieliśmy poprowadzić forum - ja jako grafik, on jako programista. 


To nie miało prawa się udać
Jakim cudem forum ma odnieść sukces, skoro w jego tematykę "nie wierzy" nawet administracja? Forum to przede wszystkim treść, a my nie byliśmy w stanie zapewnić jej na najwyższym poziomie. Szczęśliwie - znalazło się paru użytkowników, którzy to uzupełnili. Mimo, że z założenia - to nie miało prawa się udać, szanse na sukces były rzeczywiście spore. Nasza recepta była prosta - i jak na tamte czasy uważam, że trafna. Unikatowy, ładny dla oka szablon i nowe funkcje, których konkurencja nie oferuje. 


Dlaczego tak?
Wspominałem, że było nas dwóch, poznaliśmy się dzięki obecnie największemu forum graficznemu w Polsce - oboje byliśmy tam moderatorami. Ci z was, którzy interesują/interesowali się tematyką grafiki w tamtych czasach wiedzą, że niepodzielnym władcą internetu był GrafArt. Wielu doświadczonych i utalentowanych grafików, świetna szata graficzna, konkursy z nagrodami rzeczowymi, współpraca z magazynami graficznymi, baza użytkowników licząca tysiące. Jak z tym konkurować? Nie da się!. A jednak,  forum działające na phpbb2 by przemo oparte na darmowych stylu, graficy głównie początkujący, baza userów składająca się z 500 zarejestrowanych. Obecnie największe forum graficzne w Polsce. 


Jak? Pasja. Grafik. Programista. 
W skrócie PGP. Administracja składała się z trzech osób. Dwie z nich były miłośnikami grafiki, trzecia – programistą. Pamiętacie jak w tamtych czasach wyglądały konkursy/pojedynki graficzne na forach tego typu? Nowy temat, zgłaszanie prac, nowy temat – SOWT #50, ankieta, głosowanie. Wszystko manualnie. Forum o którym mowa miało inny pomysł, unikalny i własny. W pewnym momencie forum przeszło małą renowację, silnik został zaktualizowany do najnowszej wersji phpBB3, napisano wiele autorskich modyfikacji m.in. do automatyzacji konkursów i pojedynków, modyfikacji i funkcji, których nie miała żadna inna strona. A wszystko to pokryte nowoczesną i świeżą szatą graficzną. 
W tym momencie forum to liczy 73 tysiące użytkowników. 


Co poszło nie tak?
Wróćmy do mojego forum. Z formuły PGP mieliśmy połowę. Był grafik, była połowa programisty i nie było pasji. Forum przez jakiś czas funkcjonowało wyjątkowo dobrze. Użytkownicy napływali, znalazła się grupka userów, którzy swoją pasją nadrabiali braki w tej dziedzinie u administratorów, w google byliśmy w top3 pod najprostszą frazą – forum o grach. Wystartowaliśmy ze świeżym i dobrze przyjętym przez użytkowników stylem, mimo, że rozbieżności między nim a oryginalnym projektem były ogromne. Wiele elementów nie zostało zakodowanych co skutkowało przeplatanką z podstawowym subsilverem. Funkcji i pomysłów, które mogliśmy wprowadzić było wiele – forum o grach to jednak dość bogata tematyka. 

Niestety, w pewnym momencie programista dał sobie spokój, żadna z planowanych funkcji nigdy nie została wprowadzona, ja z kodowaniem nie miałem nic wspólnego, więc moja aktywność była ograniczona – bynajmniej nie do treści, jako, że z grami miałem niewiele wspólnego. 


Co by było gdyby…
Do dziś zadaje sobie to pytanie i do dziś nie znam na nie odpowiedzi. Co by było gdyby nasze pomysły weszły w życie, gdyby programista nas nie opuścił? Czy mielibyśmy szansę na sukces, mimo że naszą pasją było tworzenie stron, a nie tematyka forum? Nie wiem. 

Nawet gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, istotną kwestią jest jeszcze wiek administracji. 
W momencie tworzenia tamtego forum byłem 14, 15 letnim gówniarzem, choć moim skromnym zdaniem zachowywałem maksymalny profesjonalizm… w granicach swoich możliwości. Czegokolwiek by to nie oznaczało, nie rozchodzi się tyle o zachowanie co o możliwości. Nie oszukujmy się, poważny projekt generuje różne sytuacje i problemy, a możliwości 15-latka są jednak mocno ograniczone w wielu dziedzinach. 


Pomysłów ciąg dalszy
Kilka ładnych lat upłynęło, w międzyczasie powstały i upadały mniejsze projekty. Każdy rodził nowe sytuacje. Wraz z czasem wzrastało doświadczenie. W pewnym momencie przyszedł czas na poważniejszy projekt, prace i przygotowania trwały niemalże rok. Tym razem z ekipą chciałem się spotkać osobiście, a jak to zachcianka – ma swoją cenę. Ceną były bilety na autobusy i przejechanie Polski z północy na południe. Projekt był w dość zaawansowanym stadium, pierwsze pieniądze zostały wyłożone, pomysłów było multum. W pewnym momencie padła decyzja: stop. Projekt wylądował w pudełku i został odłożony na półkę, nigdy nie ujrzał światła dziennego. (polecam film. pt. "Room").

Żalu z powodu porzucenia prac nie było, decyzja była przemyślana i na spokojnie wyegzekwowana. Pojawił się 1, słownie: jeden problem. W pudełku nie zmieściły się ambicje i oczekiwania jakie wiązały się z tym projektem. Znowu pojawiła się rzesza pytań – a co gdyby? Znowu pojawił się niedosyt. Nadal pozostawała chęć stworzenia czegoś i pokazania światu swoich pomysłów. 

W takich pracach nie chodzi przecież o sukces. Chodzi o samorealizację, wprowadzenie w życie swoich pomysłów. Sukces jest nagrodą. 


Temat właściwy
Gdy zaczynałem pisać ten temat nie planowałem wstępu, a na pewno nie tak rozbudowanego, mającego w gruncie rzeczy niewiele wspólnego z tym o czym chce napisać, będącego raczej podsumowaniem mojej przygody z stronami/forami i krótkimi przemyśleniami na ten temat. 

Pytanie jakie chciałem zadać w tym temacie to na co, Waszym zdaniem, należy zwrócić uwagę przy zakładaniu nowego projektu – zostając w tematyce for – nowego forum. 


Cierpliwość i plan
Jedną z najważniejszych cech o ile nie najważniejszą jest moim zdaniem – cierpliwość. Myślałem jeszcze o nieustępliwości, ale poniekąd te dwie cechy się ze sobą wiążą i to tak, że cierpliwość nadaje prym. 
Od lat obserwuje nowe fora i wniosek nasuwa się jeden. Jest jak z ewangeliami – jedna została napisana na podstawie poprzedniej. Praktycznie każde nowe forum jest mniej lub bardziej udolną kopią innego, brakuje nowych pomysłów, brakuje umiejętności i pasji – jest tylko zachcianka: chcę własną sieć CS’a! Chcę własne forum o grach MMO! 

Zachcianka ma to do siebie, że jest ulotna. W jednym momencie jest, w drugim jej nie ma. Zadaj sobie pytanie – dlaczego chcesz własną stronę? Czekaj! Czy nie chodzi właściwie tylko o to sześcioliterowe słowo „własny”? Czy chcesz to przyznać czy nie, w 99% przypadkach tak właśnie jest. Właściwą odpowiedzią na to pytanie będzie zadanie kolejnego pytania – co mogę wnieść nowego w tą (wybraną) tematykę i w jaki sposób mogę to wykonać – czy na pewno potrzebuje do tego własnej strony, czy jednak lepiej pomóc w rozwoju już istniejącej? 

Niech to nie będzie zachcianka a realny plan. Nie musisz rozpisać tego na stosie kartek, ważne byś miał w głowie coś więcej niż „chcę forum, a potem się zobaczy’. 
I tu jest czas na cierpliwość – rozplanuj wszystko, jeśli to konieczne – znajdź odpowiednią ekipę, zbudujcie forum, a potem je opublikujcie. Kolejność jest istotna. Nie możesz zacząć od opublikowania forum, które jest świeżo zainstalowanym silnikiem tablicy dyskusyjnej, potem poszukać ekipy i zacząć planować co dalej. Pierwsze wrażenie jest ważne nie tylko w relacjach damsko-męskich, podobnie jest w przypadku nowego projektu. Zadbaj o to, by było ono jak najlepsze. 


Funkcje, tematyka, wygląd. FTW = PGP.
FTW = for the win! Nie jest to jedyna prawidłowa koncepcja. Tak naprawdę najważniejsza jest tematyka. Im bardziej specjalistyczna tym lepiej. Jeśli jest odpowiednia – to wygląd i funkcje nie są najważniejsze, liczy się treść. Jeśli jednak jest trochę bardziej popularna, a treści nie brakuje – to funkcje i wygląd są istotne. 

Bezdyskusyjnie tematyka forum powinna odzwierciedlać twoje zainteresowania. Wcześniej wspomniałem o pasji w „modelu” PGP, to jest właściwie to samo. Pasja jest najważniejsza, ale zlituj się – mamy 2016 rok. Wygląd jest ważny. Powinien być ładny dla oka, a poruszanie się po stronie winno być intuicyjne. Czas spędzony na forum ma być przyjemnością, nie karą. 

Funkcje. Zastanów się co Ty jako użytkownik chciałbyś robić na forum o tej tematyce. Na co poświęcasz najwięcej czasu? Odnośnie funkcji powinienem pozostawić Was tylko z tym jednym pytaniem, jednak warto pamiętać o tym czym jest internet i co oferuje, anonimowość (w pewnym stopniu). W internecie każdy może być każdym i na nowo buduje swój wizerunek w oczach innych towarzyszy niedoli. Zwróć uwagę na personalizację. 


TL;DR; czyli pytanie właściwie
Tak wiem, kilka akapitów temu miałem przejść do sedna. Pytanie brzmi – co waszym zdaniem jest kluczem do sukcesu forum dyskusyjnego, w co warto je wyposażyć, a czego unikać. Kto powinien znajdować się ekipie i jakie są najważniejsze kroki przy zakładaniu i prowadzeniu forum, na co można sobie pozwolić, a na co nie. Czy są tematyki na tyle popularne, że nie zwyczajnie nie powinno się ich ruszać, czy jednak buntownicy z pomysłem mają do tego prawo?


PS Pudełko nadal stoi…
na półce. Nadal kłębi się we mnie chęć stworzenia projektu, a że uwielbiam możliwości, które oferuje tablica dyskusyjna – stworzenia forum. Mam nawet pewną ideę, a właściwie jej zarys, jeśli znajdzie się ktoś zainteresowany współpracą i sam też ma jakieś przemyślenia na ten temat i pomysły to chętnie pogadam, a nuż uda się nam razem wymyślić coś konkretnego. 


PS2 Geneza tematu
Napisałem dość szeroki wstęp, choć był jeszcze szerszy – w trakcie pisania przeładowało się okno i cała treść bezpowrotnie wyparowała. Do napisania tematu przymierzałem się od dawna, jednak dziś gdy wszedłem na wspomniane forum graficzne przywitał mnie nowy temat w ogłoszeniach pt. „Zamykamy się”. Z tamtym forum (graFFika) wiąże wiele miłych wspomnień, poznałem kilka świetnych osób i właśnie za to uwielbiam fora dyskusyjne. Przede wszystkim liczą się ludzie! :)

PS3 Błędy
Na koniec chciałbym zaznaczyć, że wszelkie opinie jakie się pojawiły w temacie są moimi osobistymi opiniami i nie miałem zamiaru nikogo urazić. Jednocześnie przepraszam za wszelkie błędy merytoryczne - po tym, jak raz już skasował mi się cały temat, nie mam ani siły ani cierpliwości aby bawić się w korektora. 
Przyznajcie się, kto przetrwał i przeczytał całość :P?
"Try not. Do... or do not. There is no try."
Poświęć 5 minut. Nie bądź ignorantem!  -  Jak zbadać element?
Przeczytale calosc :D

Ciekawie napisane. :)
Cytat:w pół dnia stałeś się lepszym pytonistą niż kawenanowo kiedykolwiek programisto :3 ~ Riess 13.11.2018 16:28
Cytat:ale z tą nazwą to fyeem ma racje  ~ Divir 29.07.2019 16:08
Gdy forum ma odpowiednią ilość użytkowników administratorzy nie muszą tworzyć contentu, tym się zajmie ekipa lub użytkownicy. Przykładem tego może być mpcforum. Oczywiście to forum to kolos, więc naturalnym jest, że to użytkownicy tworzą najwięcej treści, lecz nawet jeżeli prowadzimy małe forum, ale mamy kilka "użytkowników perełek", które będą pisały wartościowe rzeczy, integrowały użytkowników to forum ma szanse powodzenia.

(28.07.2016, 23:53)ficus napisał(a): Pytanie jakie chciałem zadać w tym temacie to co, Waszym zdaniem, jest najważniejsze przy zakładaniu nowego projektu – zostając w tematyce for – nowego forum.
(...)
co waszym zdaniem jest kluczem do sukcesu forum dyskusyjnego, w co warto je wyposażyć, a czego unikać. Kto powinien znajdować się ekipie i jakie są najważniejsze kroki przy zakładaniu i prowadzeniu forum, na co można sobie pozwolić, a na co nie. Czy są tematyki na tyle popularne, że nie zwyczajnie nie powinno się ich ruszać, czy jednak buntownicy z pomysłem mają do tego prawo?

Moim zdaniem najważniejsza jest ekipa, styl oraz coś unikatowego. Wyposażenie forum jest zależne od tematyki, więc na to pytanie nie umiem odpowiedzieć. W ekipie powinni znajdować się moderatorzy, ktoś sprawujący piecze od strony techicznej, oraz właściciel. Te 3 funkcje są chyba najważniejsze. Ważne jest też zadbanie o odpowiednią atmosferę.

To, czy forum odnośnie sukces zależy, moim zdaniem, głównie od tego ile osób jest zaangażowanych w dany projekt, jakiej jakości są te osoby i ile czasu mogą na niego wygospodarować. Jeżeli są pomysły jak udoskonalać forum i posiadamy osobę, która potrafi wprowadzić plany w życie to może się udać. Największy problem to znalezienie czegoś unikatowego w tych czasach :P
(29.07.2016, 01:11)Ardex napisał(a): lecz nawet jeżeli prowadzimy małe forum, ale mamy kilka "użytkowników perełek", które będą pisały wartościowe rzeczy, integrowały użytkowników to forum ma szanse powodzenia.

Tylko jak wyłowić te perełki skoro boimy się wody :)?

(29.07.2016, 01:11)Ardex napisał(a): Największy problem to znalezienie czegoś unikatowego w tych czasach

I to jest właśnie po części istotą tematu. Pytałem o szczegóły, ale właśnie te szczegóły po złożeniu mają coś prezentować. Zatem pytanie kolejne brzmi:

- Czego najbardziej brakuje Wam w sieci, zwłaszcza, jeśli mowa o forum dyskusyjnym. Jakiej tematyki bądź może sposobu poprowadzenia jej?
"Try not. Do... or do not. There is no try."
Poświęć 5 minut. Nie bądź ignorantem!  -  Jak zbadać element?
Bardzo ciekawy temat i mocno poruszony w pierwszym poście. Moim zdaniem jest jak napisał Ardex - to nie administracja w późniejszym etapie odpowiada za content, on się sam pojawia, o ile forum na rację bytu i spotka się z zainteresowaniem. Administracja ma (i powinna) tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju tego contentu, coś jak dbanie o glebę, na której może (acz nie musi) coś wyrosnąć :)

Nie zgodzę się natomiast z tym, że im bardziej specjalistyczna tematyka, tym lepiej. To ma sens, o ile naszym targetem jest bardzo wąska grupa użytkowników. Jeżeli chcemy czegoś więcej, to tematyka musi być odpowiednio szersza. To się w pewien sposób "skaluje", ale tylko w rozsądnych granicach, bo po ich przekroczeniu w jedną lub drugą stronę forum może stać się bezużyteczne. Inna sprawa, że bardzo wąskie forum może być najzwyczajniej nieprzyjazne dla osób zainteresowanych, a jednak raczkujących w temacie. Oczywiście wszystko zależy od społeczności, ale moim zdaniem specjalizacja pcha w kierunku wyższego ustawiania poprzeczki.

Czego brakuje... nie powiem o żadnej tematyce, nie powiem o żadnej warstwie technicznej, bo ta jest dodatkiem, liczy się treść posty - spójrzmy na elektrodę i szybko pojmiemy, że wygląd nie musi mieć takiego znów znaczenia. Na pewno brakuje mi czegoś, co by połączyło zalety obecnych sociali z zaletami królującymi kiedyś forami dyskusyjnymi. Tym zdaniem określam też, jak to widzę: taki Facebook dla wielu osób jest sporym źródłem informacji czy możliwości wymiany opinii. Ba, sam go używam w kwestiach rowerowych, gdzie często.. pomijam tradycyjne fora, bo okazują się mniej wygodne i zbyt "przekombinowane". Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe.. nie wiem.
Cytat:Największy problem to znalezienie czegoś unikatowego w tych czasach

Największym problemem jest skierowanie zawartości do odpowiednich osób. Co z tego, że próbuję rozreklamować swoje forum o nietuzinkowej tematyce, jeśli reklama nie jest w stanie przebić się do osób o odpowiednich zainteresowaniach? Prawdą jest to, że większość osób lubi rzeczy nie wymagające wysiłku intelektualnego i podane na tacy. W tym przypadku odsetek ludzi, którzy potrafiliby prowadzić dyskusję o rzeczach politycznych (bo akurat w tej tematyce prowadzę forum, ale jest multum innych dziedzin) do 21 roku życia jest bardzo niski. Stąd wynika, że na największy sukces mają rzeczy, które są głupie i nie wymagają wkładu - są to elementy bzdurne i nikomu niepotrzebne, jednak przyciągają rzesze ludzi bo bawią. I też dużo zależy od panującej mody - niedawno był "harlem shake", teraz jest "Pokemon Go" - który właściwie też już przemija.

Cytat:spójrzmy na elektrodę i szybko pojmiemy, że wygląd nie musi mieć takiego znów znaczenia.

Elektroda ma u siebie legendy internetu, które pamiętają premierę Windowsa 98 i Windowsa XP. Same te legendy i ich wiedza specjalistyczna wystarczy, aby przyciągnąć rzeszę laików do tworzenia nowej zawartości, w tym napędzania linii produkcyjnej postów.

Cytat:Na pewno brakuje mi czegoś, co by połączyło zalety obecnych sociali z zaletami królującymi kiedyś forami dyskusyjnymi.

Takie coś już istnieje. Nazywa to się "Oxwall". Niestety wciąż jest mało popularny.
Bardzo dobry i ciekawy temat, daje dużo do myślenia i czytanie waszych opinii także daje kopa. Zastanawiałem się nad założeniem forum... teraz już chyba nie mam wątpliwości tylko, że dla mnie to nie problem bo nie liczę na jakąś wielką liczbę użytkowników lecz przechowywanie swoich rzeczy i pamiątek związanych z wędkarstwem, organizowaniem konkursów. Mam kilku dobrych znajomych, którzy będą zawsze wbijać i coś się wypowiadać a jak z rozwojem to wszystko wyjdzie w czasie, kiedyś gdy fora startowały był duży kop bo nie było licznej liczby... teraz jest tego dość dużo. Chodź znam fora takie, ktore naprawdę wizyt miały ogrom można podawać w milionach i tysiącach użytkowników, a dziś świeci pustkami bo era się skończyła (chodzi o grę Counter-Strike) kiedy przez 10 lat było zawsze TOP1 w śród e-sportu działo się sporo, wyszła inna wersja tej Gry i forum zaczęło umierać.

Ma się to też do tego, że kiedyś Ci gracze mieli 15 lat dziś już mają 30 i brak czasu na Grę.. może od czasu do czasu jako sentyment, ale są różne inne kategorie for gdzie wiek nie przeszkadza, dlatego wszystko zależy od pomysłu i mini zaplecza w postaci kilku znajomych.

Ja osobiście odpalam forum (na początku miała być to strona na wordpressie) ale pomyślałem, skoro mam coś robić to może warto aby inni też mogli pisać i się wypowiadać (owszem) na wordpresie też mogą .. ale tylko komentować a na forum także mogą komentować i jest o wiele większa gama rzeczy do wyboru, tak więc .... ja coś działam ;)
Na Wordpressie można zainstalować bbPressa. ;)



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości