Linux, Jaki wybrać?

Software  Założony przez  Kacper Wojciechowski.

Witam, mam pytanie jakiego Linuxa najlepiej wybrać?

Specyfikacja:
Core i3 1 generacja 3.00GHz
4GB Ram DDR3
Radeon 4600 1GB DirectX10

Cenię bardzo estetykę interfejsu i wydajność.
I też takie pytanie, jak to jest z sterownikami do GPU od AMD do Linuxa?
Ciężko powiedzieć co wybrać. Musisz sam zdecydować która dystrybucja Ci bardziej odpowiada. Rozumiem, że linuxa chcesz zainstalować po prostu do sprawdzenia/pobawienia się?
Co do interfejsu, a raczej środowiska graficznego to wiele dystrybucji wspiera parę środowisk już na etapie instalacji. Tutaj też kwestia tego co Ci bardziej będzie odpowiadało. Do wyboru jest dużo. Te popularniejsze i ładniejsze to
KDE, Gnome, Openbox (bardziej minimalistyczne niż dwa wcześniejsze) - zainstalujesz na większości dystrybucji.

Co do samej dystrybucji to spróbuj na początek coś ze strony Debiana np. Linux Mint. Możesz także zainteresować się Fedorą.
Ubuntu - jeżeli chcesz system bardziej i wyłączenie do internetu. Jakieś zabawy, nawet aktualizacje mogą sprawić, że nagle przestanie coś w nim działać.

(08.12.2015, 14:03)DeadlyGlobe71 napisał(a): I też takie pytanie, jak to jest z sterownikami do GPU od AMD do Linuxa?
Zależy ile masz szczęścia. Na pewno są bardziej problematyczne od nVidia.
Wybralem Linuxa z rodziny Ubuntu - Xubuntu. GPU normalnie dziala. Tylko polskie znaki mi nie dzialaja, przy instalacji wybralem polska klawiature.
Wejdź w menu --- ustawienia --- klawiatura i tam masz opcję zmiany języka klawiatury. Jak nie ujdzie to spróbuj zainstalować DBUS poprzez sudo apt install dbus i tam zmienić ustawienie klawiatury.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka
Zawsze możesz pobawić się różnymi dystrybucjami na maszynie wirtualnej np. VirtualBox. Ja korzystam z Manjaro XFCE. To fork Archa. Taki Archowy Ubuntu :P Fork ten ma trzy gałęzie - stable, testing, unstable, więc problemy zdarzają się bardzo rzadko bo twórcy mają gdzie testować. Aktualizacje są przeprowadzane mniej więcej co tydzień, czasem dwa. Dostęp do AUR (AUR jest to miejsce, gdzie użytkownicy tworzą skrypty, które automatycznie kompilują ci oprogramowanie) jest bezproblemowy, więc z dodatkowym oprogramowaniem nie ma problemu, np. CodeLite. Manjaro do tego ma wiele środowisk graficznych XFCE, KDE (+NET EDITION [czysta wersja]) od twórców, a od społeczności i3, Fluxbox, itd. (cała lista tutaj.), więc ogólnie wybór jest bardzo duży. Kolejnym plusem jest dokumentacja Archa. :)
@Cybul
A jak z jezykiem polskim? Bo Xubuntu kuleje
Uważam, że stoi na dobrym poziomie. Aczkolwiek u mnie jest kilka angielskich tekstów, ale ja to kombinowałem ze zmianą języka na angielski, a w linuksie to różnie działa.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości