Klony MyBBoard.pl

Założony przez DamYan.

Cześć

Ostatnio tworzą się jak grzyby po deszczu nieudolne "klony" MyBBoard.pl, które korzystając z naszej popularności próbują (bardzo odtwórczo zresztą) stworzyć swoje własne poletko MyBB.

Jak dla mnie to żaden problem, ale chciałem się dowiedzieć, co Wy sądzicie o takich projektach jak forum MyBB Site, czy nowopowstały MyBBplugins.pl?

Osobiście bardzo podoba mi się idea MyBBThemes ( http://mybbthemes.pl/ ), która tworzy miejsce ze stylami. W tym serwisie forum jest tylko uzupełnieniem i w żaden sposób nie pretenduje do tego, by tworzyć konkurencję wobec MyBBoard.pl. Takie serwisy wspierać warto, gorzej z "klonami", które jak dla mnie nie są rozwojowe przez to, że nie wnoszą zupełnie nic nowego.
TaniDedyk.pl
Co do mybbplugins nie jest takie złe. Widać, że próbują coś robić. Chcą przetłumaczyć jak najwięcej pluginów.

A mybbsite jest marinesa:P
(04.09.2009, 15:47)Julek12 napisał(a): Chcą przetłumaczyć jak najwięcej pluginów.

mybbplakins.kom napisał(a):Autor wtyczki: Ryan Gordon
Autor tłumaczenia: Brak informacji
Download tłumaczenia: ZAŁĄCZNIK
Czy to nazywasz tłumaczeniem jak największej ilości pluginów? Po prostu rżnięciem praw autorskich? BRAK INFORMACJI? Niech ruszą, za przeproszeniem, d*pą i się wysilą, a nie leją na lewo i prawo na prawa autorskie. Chyba nawet nie mają pojęcia jak bardzo są bliscy ścięcia.

(04.09.2009, 15:47)Julek12 napisał(a): A mybbsite jest marinesa:P

Chyba Lukasa, a właściwie ich obu? Tak w ogóle, to co to za argument na pytanie "Co sądzicie o..."?
Ja zrezygnowałem właśnie z bycia administratorem technicznym mybbplugins.pl. Uświadomiłem sobie już po raz drugi ze lepiej tworzyć jedną dużą wspólnotę niż kilka małych rywalizujących ze sobą. Postaram się przekonać tamtejszą administrację aby zamknęli tamto forum i pluginy przetłumaczone samodzielnie wrzucili tutaj.

PS: Co do forum.mybbsite.pl to moim zdaniem nie jest to za dobry pomysł. Bardzo się zdziwiłem, ze administratorami są tam ludzie, którzy bardzo dużo osiągnelii tutaj.
Co do drugiej pozycji no właśnie administracją tam są osoby zaangażowane tutaj.
Cytat:Czy to nazywasz tłumaczeniem jak największej ilości pluginów? Po prostu rżnięciem praw autorskich? BRAK INFORMACJI? Niech ruszą, za przeproszeniem, d*pą i się wysilą, a nie leją na lewo i prawo na prawa autorskie. Chyba nawet nie mają pojęcia jak bardzo są bliscy ścięcia.

Za każdym razem, gdy znajdę spolszczenie w internecie, to przeglądam jego kod i szukam tam komętarza z autorem tłumaczenia, jeżeli takowego nie znajdę, wpisuję właśnie "brak danych".

Pozatym, nie chciałem być (i nie chce być) żadnym klonem do mybboard.pl - chcę tylko pomóc społeczności która używa skryptu MyBB. Jeżeli chodzi o them (rzekomy klon) to jest on dostępny w internecie - a dokładnie na chwalonym mybbthemes. Rangi zrobił virus4 - bo go o to poprosiłem, nie dawałem mu żadnych rad jak mają one wyglądać, miał zatem wolną rękę. Co do działów nie będę się wypowiadał...

Reasumując, boli mnie, że nie można mieć własnego forum i napisać o współpracę do Pana Damiana - bo ten Cię ośmieszy i poniży w zresztą bardzo inteligentny sposób.

Chcesz pomóc = zostaniesz wyśmiany - witamy w Polsce.
Tylko, że prowadzenie takiego forum jest po prostu bez sensu. Pluginy są skopiowane z innych witryn, co mija się z celem. Jak ktoś będzie chciał to i tak znajdzie. Hostowanie pluginów po raz kolejny, tylko na innej stronie naprawdę - w moim przekonaniu - mija się z celem. Tym bardziej że wydaje mi się, że nie wszystkie pluginy jakie tam umieszczacie są na GNU GPL (nie znam go bardzo dokładnie, więc nie wiem czy pozwala na umieszczanie dzieła w innym miejscu, niż tam gdzie umieścił go autor). Gdyby działało to w ten sposób co "stare" MyBB Themes (napisałem stare, bo wtedy style były umieszczane właśnie jako wątki na forum), to rozumiem - umieszczacie TYLKO swoje pluginy i wszystko jest OK, nikt tego nie zabrania, a myślę że nawet wsparcie by się znalazło, bo cel szczytny. A Waszych pluginów tam nie widzę.

Co do tłumaczeń, to sytuacja jest podobna - jak będą tylko Wasze tłumaczenia i to na wysokim poziomie - owszem, ja nie miałbym nic przeciwko. Ale jakim prawem macie umieszczać tłumaczenia bez wiedzy ich autorów? No proszę, powiedz mi jakim?

Czyli odchudzając - wyszłoby forum z samymi tłumaczeniami i pomocą. A dla takiej kategorii moim zdaniem bez sensu jest tworzenie nowego forum.
Chciałbym zauważyć, że na forum są 23 tłumaczenia, w tym 'na oko' są 3 które były w internecie(dokłądnie w paczce językowej pluginu), cała reszta jest tłumaczona przezemnie, lub innych userów forum - proszę nie wyolbrzymiać !

Cytat:No proszę, powiedz mi jakim?

A takim, że wydaje mi się (jak tak nie jest proszę mnie poprawić) MyBB jest na licencji GNU GPL v3, więc prawdopodobnie oficjalne pluginy (+ ich wersje językowe) też są na takiej licencji.
Prawdopodobnie nie wszystkie i lepiej zapoznaj się z licencją GNU GPL v2, bo nie chcesz się dowiedzieć co robi rozwścieczony hipis :]
Zacznijmy od tego, że nie są to klony. Jeżeli witryna/forum poruszająca taką samą tematykę Twoim zdaniem jest klonem, to MyBBoard.pl jest klonem MyBBoard.net. :D
Każdy ma prawo robić co chce(o ile prawo tego nie zabrania). Oprócz Community MyBBoard jest także mybbcentral, mybbfans, mybbsource, itd. Np. w projekt MyBBfans jest zaangażowany DennisTT czy Tikitiki, czyli osoby z teamu MyBBoard.net. Jakoś MyBBoard.net nie zarzuca im, że są klonami, wręcz przeciwnie.
PR, który głównie buduje DamYan jest imho nie za dobry.

Cytat:które korzystając z naszej popularności próbują (bardzo odtwórczo zresztą) stworzyć swoje własne poletko MyBB.
Jak do dokładnie rozumieć?

(04.09.2009, 17:13)Daniel13 napisał(a): Reasumując, boli mnie, że nie można mieć własnego forum i napisać o współpracę do Pana Damiana - bo ten Cię ośmieszy i poniży w zresztą bardzo inteligentny sposób.
Świetne podsumowanie.
(04.09.2009, 17:13)Daniel13 napisał(a): /.../
Reasumując, boli mnie, że nie można mieć własnego forum i napisać o współpracę do Pana Damiana - bo ten Cię ośmieszy i poniży w zresztą bardzo inteligentny sposób.

Chcesz pomóc = zostaniesz wyśmiany - witamy w Polsce.

Oczywiście, że można, jednakże jeśli nie widzę celu wspomagania takiego forum, to nie będę robił niczego wbrew sobie. To, że wyrażam własne zdanie nie nazywałbym poniżaniem.

Spójrzmy na community.mybboard.net i np. jedne z największych serwisów: mybbcentral.com, czy mybbsource.com. Też supportują skrypt, też posiadają pluginy, też skupiają spore grono sympatyków, ale w żaden sposób nie konkurują z community, tworzą własne pluginy i to je supportują, piszą o nowościach itp. Wypełniają luki, które są na Comm. i BARDZO DOBRZE! Takich forów czy serwisów potrzeba.

Idea MyBBSite też jak dla mnie jest świetna! Miejsce, gdzie są naprawdę dobrze zredagowane tutoriale, napisane prostym językiem, okraszone obrazkami. Świetna rzecz! Ale... otwieranie forum, gdzie twórcy serwisu powołują się na byłą przynależność do Ekipy MyBBoard.pl, po czym oświadczają, że stworzą "lepszy support" trochę przeczy idei wspierania MyBB Polish Community.

http://forum.mybbsite.pl/misja-serwisu-a-7.html

marines napisał(a):Popularne powiedzenie mówi: "do odważnych świat należy". Zgodnie z tym twierdzeniem postanowiliśmy stworzyć nowe, alternatywne, lepsze wsparcie MyBB. Jak wiadomo konkurencja pozytywnie wpływa na konsumenta, którym w tym przypadku są wszyscy użytkownicy MyBB. Jako młodzi oraz pełni chęci i sił do działania byli bądź obecni członkowie Ekipy serwisu MyBBoard.pl chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wybrednych użytkowników tego wspaniałego silnika forów internetowych. Dzięki kilkuletniemu doświadczeniu w jego użytkowaniu możemy zagwarantować pomoc na najwyższym poziomie. Mamy wiele nowych pomysłów co do nowego wsparcia i będziemy je sukcesywnie wdrażać. Nasz plan działania opiera się na większej interakcji z użytkownikiem. To właśnie TWÓJ głos jest dla nas ważny. Twórz te miejsce razem z nami! MyBB Site istnieje właśnie dla Ciebie. Wykorzystaj to! Jako zespół MyBB Site (MST - MyBB Site Team) jesteśmy znani ze swej zaciętości. Nie będziemy się zrażać negatywnymi opiniami. Wiemy, że mamy szansę odnieść sukces i będziemy do niego dążyć.

Więc niech sobie chłopaki tworzą, wolny kraj, ale skoro tak usilnie alternatywnie wobec nas, to dlaczego się na nas powołują? To dlaczego piszą o doświadczeniu, które zdobyli tutaj? To jest właśnie jak dla mnie hipokryzja, dlatego nie mam zamiaru wspierać działań tamtego serwisu.

Jeśli coś tworzyć i chcieć mówić, że "zrobiliśmy coś dobrego" - to należy to tworzyć od podstaw, z pomysłem, a nie powielaniem pomysłów innych, najczęściej tych, z którymi się współpracowało.

Serwisy nowatorskie, które kreatywnie podchodzą do rozwoju, które rozwój i współpracę rozumieją w odpowiedni sposób, czyli mogą być partnerami - warto wspierać. Warto również wspierać te, które uzupełniają naszą działalność, a nie otwarcie i bez ogródek korzystając z naszych dóbr próbują wznosić swoje osobne pałacyki.

Proszę bardzo, nie bronię :) Jednak próbując podkopywać pozycję MyBBoard.pl raczej daleko się nie zajedzie, bo jaki jest w tym cel? "Będziemy lepsi!", "My im pokażemy jak to się robi!" - śmieszne i przyziemne.

Co do samego MyBBPlugins - idea jest zacna, ale wykonanie kiepskie. Brak jest tam perspektyw na rozwój, bo co można tam zrobić? Wrzucać pluginy, które ktoś napisze i które są ogólnodostępne, tłumaczyć nieraz 2 linijki i to jeszcze polszczyzną wymagającą poprawek.
Jedyną rzeczą, którą może wnieść taki serwis jest support TYLKO I WYŁĄCZNIE dla wtyczek. Wtedy osoby, które umieją programować, znają składnię i potrafią czytać ze zrozumieniem na takim forum mogą być pomocne.

Inna sprawa - komuś kto chce wybrać skrypt MyBB przyjdzie rozwiązać problem z wtyczką, ze skryptem, czy ze stylem - gdzie będzie szukał? Będzie chciało mu się buszować po 3/4 forach? :) W większości nie, choć nie ma co generalizować.

Zatem Danielu - witam w Polsce, gdzie czytamy ze zrozumieniem po polsku.

Edit -> @Lukas: wystarczy, że spojrzysz na swoje działy, choćby pierwsze trzy :) Mnie to rybka, nazywaj jak chcesz, ale jakoś łudząco podobnie brzmią na znajomym mi serwisie o MyBB :D
(04.09.2009, 17:13)Daniel13 napisał(a):
Cytat:Czy to nazywasz tłumaczeniem jak największej ilości pluginów? Po prostu rżnięciem praw autorskich? BRAK INFORMACJI? Niech ruszą, za przeproszeniem, d*pą i się wysilą, a nie leją na lewo i prawo na prawa autorskie. Chyba nawet nie mają pojęcia jak bardzo są bliscy ścięcia.

Za każdym razem, gdy znajdę spolszczenie w internecie, to przeglądam jego kod i szukam tam komentarza z autorem tłumaczenia, jeżeli takowego nie znajdę, wpisuję właśnie "brak danych".

Poza tym, nie chciałem być (i nie chce być) żadnym klonem do mybboard.pl - chcę tylko pomóc społeczności która używa skryptu MyBB. Jeżeli chodzi o them (rzekomy klon) to jest on dostępny w internecie - a dokładnie na chwalonym mybbthemes. Rangi zrobił virus4 - bo go o to poprosiłem, nie dawałem mu żadnych rad jak mają one wyglądać, miał zatem wolną rękę. Co do działów nie będę się wypowiadał...

Reasumując, boli mnie, że nie można mieć własnego forum i napisać o współpracę do Pana Damiana - bo ten Cię ośmieszy i poniży w zresztą bardzo inteligentny sposób.

Chcesz pomóc = zostaniesz wyśmiany - witamy w Polsce.

A powiedz mi taką rzecz, jak ktoś stworzy sobie forum, niech je nawet nazwie i promuje pod nazwą forum towarzyskie i administrator wrzuci vBulleting w załączniku. Po czym w jakimś tam wypadku zetknie się z prawem. Powie im:
"Oj przepraszam, szukałem w Google informacji czy to płatne czy nie, ale nie mogłem nic znaleźć, poza tym tego dnia moja neostrada chodziła wolno."

Co oni zrobią? Odpowiedź jest very simply (pol. bardzo prosta) - wyśmieją go.

Tak samo, przynajmniej z mojej strony, reakcja jest podobna, do przedstawionej na powyższej historii. Patrzyłeś do komentarzy - nie było nic o autorze. A może nie życzył sobie udostępniania na innych serwisach niż mybb~.net? Dobrze, że nie powiedziałeś, że nie wiesz, że pluginów mybbcentral nie można udostępniać...

Co do którejś z późniejszych wypowiedzi - licencja MyBB (GNU GPL v3) z licencją pluginów (która może być wszelaka - nawet napisana "by autor") ma się jak piernik do wiatraka.

Dodam jeszcze, że DamYan (wypowiadający się głównie jako ekipa) nie ma na celu "poniżania w sposób inteligentny" (choć to zapewne także potrafi), lecz po prostu dba o nasze dobro. Mówiąc nasze - chodzi mi o mybb~.pl. Slogany takie jak "nowy, lepszy support" (mówię o mybbsite, do którego administracji nic prywatnie nie mam) jest nie co... niesmaczne.

Za pewne kontynuowanie tego jak na razie do niczego nie prowadzącego wątku - jest bez sensu. Tak więc, weźmy się za wyciąganie wniosków.
Jeszcze kilka miesięcy temu stworzyłem taki watek pt. "Połączenie mybboard.pl i mybbsite.pl" ale stwierdzono że jest to nie najlepszy pomysł. Nie chcę teraz nikogo wyśmiewać ale efekt jest taki jaki jest.
Panowie, spokój! Jak widzę, gracie w jednego ping-ponga, odbijacie tylko piłeczkę i pytam po co? Co chcecie wskórać tym wszystkim? Nie szkoda wam czasu na ping-ponga? Nie lepiej w tym czasie skupić się na pomocy użytkownikowi?

Okej, piszecie że powstają klony mybboard.. Poniekąd tak jest (to w przypadku marinesa).. Bardzo mi się podobają idee nowych stron, ale i do nich mam zastrzeżenia. Opiszę po kolei:

1. Mybbthemes - bardzo dobra strona, której właścicielami są ludzie którzy znają się na skórkach, tworzą je na od podstaw dla zwykłego użytkownika, strona dzięki której poznałem co to CSS w MyBB. Strona na której zadałem pytanie i wiedziałem, że ludzie znają się na swojej robocie, a nie odpiszą: "poszukaj w google".

2. Mybbplugins - fajna idea, jeśli chodzi o pluginy, tylko po co forum? Okej, chcecie zrobić zbiór pluginów, okej - ale niech będą one tłumaczone porządnie i przez jedną osobę! Niech zawierają podpis: "spolszczone przez", a nie, że to są jakieś no-name, nie testowane itp. Ja rozumiem, że tłumaczenie jest trudne ale nie musicie przecież tłumaczyć 1000 pluginów dziennie - wystarczy jeden (ale porządnie). Gdybyście tak działali i zrobili Polską bazę pluginów, opisali je do czego służą, co można z nimi zdziałać i napisali kilka własnych (lub poradników pisania pluginów), to było by coś.. A tak, jest jak jest..

3. Mybbsite - bardzo fajna stronka z tutorialami itp. Świetny pomysł... Ale po co forum? Po co użycie słów: "nowe, alternatywne, lepsze wsparcie MyBB".. po co?

4. BloxMyBB - moja stronka, a właściwie blog zawierający porady z forum.. I nie założyłem go, bo znam się na MyBB tak doskonale jak Wy, ale po to by prosty użytkownik mógł kliknąć na FAQ i zrobić to co chce zrobić, bez zadawania zbędnych pytań, czy używania szukajki.
(04.09.2009, 21:32)Lordnever napisał(a): 2. Mybbplugins - fajna idea, jeśli chodzi o pluginy, tylko po co forum? Okej, chcecie zrobić zbiór pluginów, okej - ale niech będą one tłumaczone porządnie i przez jedną osobę! Niech zawierają podpis: "spolszczone przez", a nie, że to są jakieś no-name, nie testowane itp. Ja rozumiem, że tłumaczenie jest trudne ale nie musicie przecież tłumaczyć 1000 pluginów dziennie - wystarczy jeden (ale porządnie). Gdybyście tak działali i zrobili Polską bazę pluginów, opisali je do czego służą, co można z nimi zdziałać i napisali kilka własnych (lub poradników pisania pluginów), to było by coś.. A tak, jest jak jest..


Muszę się wtrącić ;)
Pluginy, które spalszczam, są w 99,9% w poprawnym kodowaniu, oraz prawdopodobnie bez błędów językowych, czy ortograficznych (oczywiście nikt nie jest idealny). Zawierają informację (jest podana w poście) kto dany plugin tłumaczył. Nie tłumaczę 1000 pluginów dziennie, jak widać w bazie jest 23 przetłumaczone pluginy. W tym MyPlaza Turbo - 400++ linijek.

Proszę nie wyolbrzymiać ;)


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości