Partia Piratów

Założony przez DamYan.

Jak wiadomo, co do legalności od jakiegoś czasu Polska szaleje (a raczej ZPAVy, FOTA'y i inne psubraty ;)).

Nie wiem też, czy macie świadomość, że serwisy takie jak choćby nasze forum trzeba rejestrować, co jest oczywiście chorym pomysłem.

Sami poczytajcie:

Cytat:Apelujemy do wszystkich Internautów, zwłaszcza osób, będących właścicielami stron internetowych, o pomoc w tworzeniu projektu ustawy „Obywatelska Ustawa o Prawie Prasowym”, a następnie w dalszym etapie projektu, o pomoc w zebraniu podpisów pod ustawą, po to, abyśmy już nigdy więcej nie musieli padać ofiarą, chorych przepisów. Przepisów, które ograniczają naszą wolność, takich jak obecna ustawa o prawie prasowym, zobowiązująca właścicieli stron internetowych, w tym użytkowników serwisów blogowych, do przymusowej rejestracji swoich www w sądzie.

Polskie prawo stanowi, iż internet, jako całość jest środkiem masowego przekazu i podlega tym samym restrykcjom prawnym, co prasa. Mówiąc mniej ogólnie, każda forma działalności, uprawianej przez dłuższy okres czasu i mającej charakter stały, tak, jak strony internetowe, czy blogi, zobowiązuje twórcę, czy też właściciela www, do rejestracji. Sytuację tą, uważamy za największy absurd XXI w., który działa na szkodę społeczną. Obecna ustawa o prawie prasowym, jawnie ogranicza sferę wolnościową człowieka, dokonuje inwazji w Jego życie prywatne (rejestracja anonimowych blogów o charakterze pamiętnika), sprzyja cenzurowaniu twórczości, zabija kreatywność, a w efekcie prowadzi do zahamowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Dlatego nie możemy pozwolić na to, aby w państwie o ustroju demokratycznym, funkcjonowało prawo, krzywdzące jego obywateli, tylko z tego względu, iż twórcy aktualnej ustawy uprościli pojęcie z zakresu komunikacji masowej, tj. „internetu”, ogarniając go jako całość, a nie jego poszczególne części składowe.

W związku z tym, zwracamy się do Was – Internautów z prośbą o pełną mobilizację i pomoc w realizacji projektu, dotyczącego „Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym”. Zwłaszcza prawników zaznajomionych z prawem prasowym i prawami Internetu. Osoby zainteresowane współpracą z nami, prosimy o kontakt e-mailowy: [email protected], w celu zebrania grupy ludzi, która zajmie się przygotowaniem projektu ustawy, którą następnie poddamy Waszej – Internautów ocenie.

Oprócz tego tutaj znajdziecie Wiki dotyczącą projektu zmian w ustawie: http://projekt-prawo-prasowe.wikidot.com/start

Jak myślicie - uda się to przepchnąć dalej?
TaniDedyk.pl
szczerze w to wątpie. 90% ludzi siedziała by w "pudle".
pagenoare napisał(a):szczerze w to wątpie. 90% ludzi siedziała by w "pudle".

Nie rozumiem dlaczego?! Jeśli zmienić prawo prasowe - nikt nie musiałby w bzdurny sposób rejestrować blogów itp jako dziennik lub czasopismo (no brzmi to co najmniej absurdalnie).
DamYan napisał(a):
pagenoare napisał(a):szczerze w to wątpie. 90% ludzi siedziała by w "pudle".

Nie rozumiem dlaczego?! Jeśli zmienić prawo prasowe - nikt nie musiałby w bzdurny sposób rejestrować blogów itp jako dziennik lub czasopismo (no brzmi to co najmniej absurdalnie).

Z drugiej strony takie prawo (rejestracja) powinno obowiązywać serwisy informacyjne, suporty itp. Dlaczego? Bo TY coś napiszesz, a za miesiąc połowa cwaniaków będzie to podawała na swoich stronach jako swoje własne.

Mam jedno zasadnicze pytanie:
o czym tak naprawdę mówi ta ustawa, czemu służy Wiem, że polscy politycy czasem najpierw coś wymyślą a później się zastanawiają nad sensem - ale skoro taka ustawa obowiązuje prasę i nikt się nie burzy, to może warto sprawdzić o co tak naprawdę chodzi:
- może ochrona praw autorskich?,
- może chęć zapobiegania "samowoli" w wypowiedzi - obrażania innych, działalności sprzecznej z prawem
- może chodzi poprostu o to, że mają ustawę o środkach masowego przekazu i zapomnieli w niej dopisać "Za wyłączeniem internetu" :)

Ja tam w Polskim prawie nie jestem biegły, ale nową ustawę proponuje jakiś nieznany ktoś - nie wiadomo nawet czy właściwie odczytał treść ustawy obowiązującej

Zarejestrowanie nawet anonimowego bloga, nie powinno przerażać - dopóki się nie łamie prawa (w tym też treści nazistowskich, ataki personalne i wiele innych nadużyć). Oczywiście ja bym wprowadził ustawę o nie dawaniu do publicznej wiadomości danych internautów
Ja też w prawie nie jestem biegły, ale musiałem się nieco zainteresować w związku z tym, co się wyprawia.
W każdym razie co nieco można dowiedzieć się tutaj: http://napisy.info/forum/index.php?showtopic=11427

Jedno jest pewne - prawo polskie wymaga nowelizacji. Jak wypowiadają się specjaliści - prawo nie nadąża za rozwojem mediów internetowych choćby, a co za tym idzie, w zgodzie z nim można oskarżać niewinne osoby o głupstwa, takie jak np. za posiadanie bloga bez rejestracji jako dziennik. Brzmi komicznie, ale tak może być, opierając się o literę prawa.

Co do tego projektu - jest firmowany przez PP właśnie :)
Partia Piratów proponuje:
"wyłączenia z zakresu definicji prasy wszelkich stron i serwisów internetowych,"
Obecna ustawa mówi:
prasa oznacza publikacje periodyczne . ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe;

prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele- i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską


W rozumieniu ustawy, nie jest prasą każdy serwis internetowy, forum lub blog. W uproszczeniu: Nie jesteś 'prasą' jeśli wypowiedzi na np. forum są umieszczane w dowolnym czasie albo przez osoby nie działające z twojego upoważnienia. Możesz być uznany za prasę jeśli zbierasz materiały i taki zbiór publikujesz w sposób periodyczny.

Takim czasopismem byłby naprzkład wydawany raz na dwa tygodnie zbiór opisów nowych pluginów, wieści ze świata MyBB itp

Ustawa:
"dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu". O ile blog jest zbiorem własnych przemyśleń, publikowanych nawet codziennie - nie jest dziennikiem.
Może być uznany natomiast za 'materiał prasowy'. Jednak: Autorowi materiału prasowego przysługuje prawo zachowania w tajemnicy swego nazwiska." (Art 15.1) Taki autor nie jest dziennikrzem, ponieważ: "dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji, (art 7.5)
"redakcją jest jednostka organizująca proces przygotowywania (zbierania,
oceniania i opracowywania)
materiałów do publikacji w prasie" (art 7.8)


Rejestracji w sądzie wojewódzkim podlegają tylko dzienniki i czasopisma. Więc jeśli nie prowadzisz działalności informacyjnej w sposób periodyczny, a jedynie podajesz do ogólnej wiadomości własne zdanie na jakiś temat - nie musisz się rejestrować (por. art 20.1)

W ten sposób mój serwis posiada 'redakcję' i po części mógłby być uznany za prasę.

Warto zauważyć
Art. 9
"Przepisów niniejszej ustawy nie stosuje się do:
.
4) wydawnictw prasowych obcych przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i organizacji międzynarodowych, które na podstawie ustaw, umów i zwyczajów międzynarodowych korzystają z prawa prowadzenia działalności wydawniczej."


Na koniec
Przy badaniu ustawy, trzeba zawsze sprawdzić jej aktualizacje oraz opisane 'wyłączenia', odnośniki itp


Sorry, ze to tak porozrzucane, nie mam za dużo czasu - ale jak widzicie nie ma powodów do paniki. Propozycje zmian są wynikiem błędnej interpretacji ustawy.

Aha. Według mnie periodyki typu dzienniki czy czasopisma powinny podlegać rejestracji tak samo jak np stowarzyszenia - gdyż działalność informacyjna wiąże sie nie tylko z dowolnym przekazem informacji, ale też z pewnymi obowiązkami, odpowiedzialnocią i prawami.
Mam nadzieje, że Partia Piratów powstanie, gdyż nie tylko w Polsce z dnia na dzień widać konkluzje dotyczące próby zrobienia czegoś, aby internet nie był wolny.

Nie dawno akcja z ACTA była dość niezłym krokiem do zniszczenia wolnego internetu i sprowokowaniem wszystkich internautów mieszkających w Rzeczypospolitej Polsce do aktywnego działania przeciwko temu procederowi. Mam nadzieje, że internet zawsze będzie wolny i nikt nie będzie wymagał żadnego opodatkowania, bo by było to nie zgodne z zamierzeniami i ogólnymi wytycznymi, którymi kieruje się ogólna sieć internet.
A ja mam nadzieję, że internet będzie coraz szybszy. ;)

Przepraszam moderatorów za malutki "skok w bok" od tematu.
(06.09.2007, 20:04)DamYan napisał(a): Jak myślicie - uda się to przepchnąć dalej?
Szczerze mówiąc to w zasadzie jestem prawie w 100% pewna, że nie...
Nie wiem, czy ty to napisałeś 5 lat temu i dzięki Twojemu internetowi dopiero dzisiaj doszło, ale jeżeli tak - zmień dostawcę.
Tak z ciekawości jakie są koszty rejestracji i czy są ewentualne jakieś regularne opłaty za taką działalność ? oczywiście wykluczając podatki za udostępnianie reklam etc.


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości