zakładanie forum - pytania od kompletnego laika

Założony przez  kompletnylaik.

Cześć wam.
Mój login mówi za siebie i odnośnie zakładania stron nie wiem kompletnie nic.
Czytam, czytam i zamiast wiedzieć więcej to mam coraz większy mętlik bo nie wiem co z czym powiązać.
W związku z tym mam kilka pytań albo wręcz prosił bym o wytłumaczenie jak od idei "postawie forum" przejść do forum gotowego.

1. Rozumiem że najpierw trzeba mieć serwer (swój dysk i program typu Xampp lub wykupić jakiś hosting np w home.pl). Zakładając że wykupie jakąś przestrzeń dyskową np w home to mam tam po prostu skopiować mybb wraz z spolszczeniem jakimś programem typu filezilla, zainstalować i jest gotowe??
2. Nie trzeba jeszcze gdzieś wykupić jakiejś nazwy forum i domeny typu rowery.pl? A jak tak to gdzie i jak sie to robi. Gdziekolwiek? I jak sprawić by moja domena była przypisana do konkretnego forum lub strony internetowej.
3. Czytam też że MyBB ma jakieś wymagania typu PHP 5.1 czy Mysqli.
Czy serwer który wykupuje w home czy na innej stronie ma to mieć czy do mnie należy ściągnąć z netu mysql i zainstalować na serwerze?
4. Bazy danych - czytałem że im więcej oferuje dostawca hostingowy tym lepiej ale po co mi ich np 10 czy 100? Czy jedna baza danych to 1 strona internetowa lub forum czy może forum korzysta z kilku? Ile przeciętne forum z małą ilością dodatków i np 1000 użytkowników 10.000 postów zajmuje?
kompletnylaik napisał(a):Rozumiem że najpierw trzeba mieć serwer (swój dysk i program typu Xampp lub wykupić jakiś hosting np w home.pl)
Tak, tyle, że komputera nie będziesz trzymał 24/7 aby forum było dostępne
kompletnylaik napisał(a):Zakładając że wykupie jakąś przestrzeń dyskową np w home to mam tam po prostu skopiować mybb wraz z spolszczeniem jakimś programem typu filezilla, zainstalować i jest gotowe??
Tak silnik jest gotowy do używania.
kompletnylaik napisał(a):Nie trzeba jeszcze gdzieś wykupić jakiejś nazwy forum i domeny typu rowery.pl?
I tak i nie. Wykupując hosting dostajesz domenę typu strona.home.pl, no ale praktycznie nikt strony pod takim adresem trzymać nie będzie. Musisz więc wykupić/zarejestrować własną domenę typu właśnie rowery.pl.
kompletnylaik napisał(a):A jak tak to gdzie i jak sie to robi. Gdziekolwiek?
Wystarczy wpisać w google. Trochę tego jest. home.pl az.pl ovh.pl biznes-host.pl, praktycznie w każdym hostingu zarejestrujesz domenę. U jednych taniej u innych trochę drożej.
kompletnylaik napisał(a):I jak sprawić by moja domena była przypisana do konkretnego forum lub strony internetowej.
Kierujesz ją na dns'y swojego hostingu, więcej o tym znajdziesz w googlach.
kompletnylaik napisał(a):Czy serwer który wykupuje w home czy na innej stronie ma to mieć czy do mnie należy ściągnąć z netu mysql i zainstalować na serwerze?
Będzie miał php jak i mysql
kompletnylaik napisał(a):Czy jedna baza danych to 1 strona internetowa lub forum czy może forum korzysta z kilku?
Silniki korzystają z jednej bazy. Można uznać, że jedna baza do jednego CMS-a, silnika, strony, chociaż można postawić i 5 silników na tej samej bazie, jednak robi się wtedy bałagan.
kompletnylaik napisał(a):Ile przeciętne forum z małą ilością dodatków i np 1000 użytkowników 10.000 postów zajmuje?
Sam silnik, który leży na FTP razem ze sporą ilością dodatków nie powinien zając więcej niż z 20mb, a baza to już zależy ile Ci zajmie.
czyli wykupuje hosting, kopiuje na niego myBB, instaluje silnik potem spolszczenie? A co z bazą danych? Gdzieś czytałem że trzeba najpierw jakoś bazę danych ustawić? MyBB ma już ją wbudowaną czy do tego jakiś program jest potrzebny? Zresztą są jakieś różne Postgre, mysql. Ten wykupiony dysk na home ma już je wgrane i trzeba którąś wybrać czy sam silnik Mybb sobie to wybierze?
Cytat:Kierujesz ją na dns'y swojego hostingu, więcej o tym znajdziesz w googlach.
Ok tyle że ja nawet nie wiem co w google wpisać. Poczytam parę godzin o "kierowanie dnsa na hosting" dotyczącego zupełnie innej rzeczy i znów będe miał mętlik w głowie i niczego nie będe tak naprawde wiedział.
Potrzebne mi konkretne rozwiązanie dla MyBB, krok po kroku i bez specjalistycznych nazw. Tak Łopatologicznie.
Ja nawet nie wiem co to DNS, załóżmy że wpisze w google, wyskoczy mi wikipedia gdzie będzie to wytłumaczone tak ze jak jako kompletnylaik i tak nic z tego nie zrozumiem.
Potrzebuje wiedzieć krok po kroku co trzeba zrobić by mieć forum.
Dla pana i dla innych wyjadaczy którzy się znają może sie coś wydawać wręcz idiotycznie proste lecz ja moge mieć z tym olbrzymie kłopoty. Prosze sobie przypomnieć kiedy się pan po raz pierwszy spotkał z tworzeniem stron i uczył. Właśnie w takim punkcie teraz jestem. Nie wiem nic.
ps. Hosting i domena będą wykupione prawdopodobnie w 2 różnych miejscach. Hosting będzie zagraniczny a domena z polskiej strony. Poza tym planuje mieć forum i stronę internetową ewentualnie forum i bloga.
kompletnylaik napisał(a):MyBB ma już ją wbudowaną czy do tego jakiś program jest potrzebny?
Na wykupionym hostingu w panelu tworzysz nową bazę (podajesz login/hasło) PO tym powinny wyskoczyć dane do tej bazy i należy je wpisać podczas instalacji MyBB.
kompletnylaik napisał(a):Ten wykupiony dysk na home ma już je wgrane i trzeba którąś wybrać czy sam silnik Mybb sobie to wybierze?
Ma wgrane, trzeba samemu wybrać i utworzyć bazę.

kompletnylaik napisał(a):Ja nawet nie wiem co to DNS, załóżmy że wpisze w google, wyskoczy mi wikipedia gdzie będzie to wytłumaczone tak ze jak jako kompletnylaik i tak nic z tego nie zrozumiem.
https://www.google.pl/search?q=przekiero...80&bih=873
https://www.google.pl/search?q=przekiero...80&bih=873
https://webboard.pl/instalacja-mybb/
instalacja instalacją a ja nie wiem co mam robić przed, na co zwracać uwagę, czego sie wystrzegać itp PRZED instalacją.
Potrzebuje tutoriala który powie co i jak.
Ale widze że takie podejście nic tu nie da wobec czego podejde do tematu z innej strony:

Polećcie jakiś DARMOWY hosting lub taki za np 2zł/miesiąc (swoja drogą gdzieś taki widziałem) który będzie dla mnie hostingiem próbnym by zapoznać sie z tym wszystkim czyli jak się...
kopiuje pliki na hosting np tą filezillą
robi bazę danych
instaluje mybb i spolszczenia
instaluje dodatki
konfiguruje mybb
zarządza myBB (dodaje członków, banuje, stawia działy, przenosi działy itd)
robi kopie bazy danych.
robi inne rzeczy o których teraz nie mam nawet pojęcia.

PO prostu co sie z czym je, na sucho więc hosting nie musi być szybki Chodzi o to bym się nauczył zanim wykupie droższą jego wersję w innym serwisie.

Hosting musi:
być zgodny z najnowszą wersją mybb i wszystkimi jego dodatkami
zmieścić ruch sieciowy (tylko mój)
być taki sam i posiadać wszystkie opcje jakie będą mi potrzebne przy zarządzaniu forum na innym serwerze

Dla mojego forum i strony (bloga) wybiorę w przyszłości prawdopodobnie justhost.com lub hostnine.com bo wyczytałem że są tanie i dobre (chyba że wy coś innego tańszego i koniecznie zagranicznego polecicie)
Zastanawiałem się nad użyciem xampp (nawet go zainstalowałem i teraz zastanawiam sie jak tam zrobić bazę danych) ale boje się że obsługuje sie go inaczej niż hosting wykupiony.
xaa.pl Powinien wystarczyć. Jest on o tyle lepszy od darmowego, że na darmowych nie można zainstalować paru pluginów I powinieneś pierw skonfigurować mybb a dopiero potem pluginy instalować :D.
Płatność smsem :D:D
Jestem mega, super zadowolony.
Mam od cholery kasy z doładowań i nie wiedziałem na co ja przeznaczyć.
Które konto było by dla mnie w sam raz?
Czy przykładowo to mini ze 100mb starczy mi na moje forum z kilkoma dodatkami (modyfikacjami) i czy 24gb transfer roczny w założeniu 3 miesięcznym będzie ok?
hmmm Nawet nie wiem takich podstawowych rzeczy jak: do czego jest wykorzystywany ten transfer. Czy to chodzi o backup bazy danych czy wszyscy użytkownicy go wykorzystują odświeżając stronę lub przechodząc do innej zakładki, podstrony itd.

Zaraz pewnie wyśle tam sms tyle ze co teraz z moim forum? powinienem miec jeszcze domenę czy mogę np wchodzić na moje forum wpisując np adres ip lub coś tam innego? (bo rozumiem że nazwa z domeną forum to takie ułatwienie by łatwiej było zapamiętać).
Od xaa.pl dostajesz na start darmową domenę, np. chcesz stronę o nazwie emeryt to dostajesz emeryt.xaa.pl ;)

Cytat:Czy przykładowo to mini ze 100mb starczy mi na moje forum z kilkoma dodatkami (modyfikacjami) i czy 24gb transfer roczny w założeniu 3 miesięcznym będzie ok?
transfer 24gb to jest limit łączny gigabajtów wysłanych na serwer w ciągu roku przez ciebie na FTP. Co do wielkości 100mb to powinno starczyć

Cytat:Zaraz pewnie wyśle tam sms tyle ze co teraz z moim forum? powinienem miec jeszcze domenę czy mogę np wchodzić na moje forum wpisując np adres ip lub coś tam innego? (bo rozumiem że nazwa z domeną forum to takie ułatwienie by łatwiej było zapamiętać).
Tak, domena to takie "ułatwienie" :P Przecież nie zapamiętasz IP np. 188.38.28.12 czy coś podobnego. A emeryt.xaa.pl łatwiej i szybciej ;) Co do "musu" posiadania domeny to musisz (chyba) posiadać domenę, by działało forum.
Patrz:

1. Wykupujesz pakiet jaki Ci będzie potrzebny (w zupełności wystarczy ten za 9zł a nawet za 5).
2. Następnie jak już aktywują Ci stronę to wchodzisz w Panel Użytkownika -> Moje Serwery -> Wybierasz "Admin" obok swojej strony -> cPanel -> Logujesz (masz tam podane dane) -> Zjeżdżasz na dół -> i wybierasz Bazy danych (albo coś takiego)
3. Tworzysz bazę. (Tylko jak będziesz tworzył użytkownika to daj mu wszystkie opcje!)
4. Następnie wchodzisz w Panel Użytkownika -> Moje serwery -> Admin -> FTP -> I masz dane do konta FTP które kopiujesz na filezille (jest lepsza od TC).
5. Jak już się zalogujesz to pobierasz:
Skrypt oraz tłumaczenie.
Uwaga! Wgrywasz tylko PLIKI z folderu UPLOAD!
6. Jak już wgrasz wchodzisz na: www.mojastrona.xaa.pl/install i instalujesz MyBB.
7. Po zainstalowaniu będziesz miał angielski język więc to zmieniasz w ACP -> Konfiguracja/Configuration -> Ustawienia Ogólne/Settings coś tam :D -> Language (To dla forum).
A dla ACP to wchodzisz w ACP -> Konfiguracja -> Global preferences panel (czy coś takiego na dole) i tam ustawiasz też na polski.
8. Voila! Możesz robić już co chcesz!
i to jest to co nazywam tutorialem :)
okej
Jeszcze tylko skoro domena jest mi potrzebna (szkoda że na moje potrzeby testowe nie moge wchodzić tam na ip) to znacie jakąś strone która da mi tą domene za sms lub coś taniego?
Tak jak pisałem to na test więc może to być Mojastrona.prv.usx.xbs.świętokrzyskie.com.pl :) czy jakakolwiek inna byle by tania.
Na xaa.pl Jak wykupujesz pakiet to masz tam podać adres jaki chcesz mieć swojego forum. Potem wchodzisz na taki adres jaki podałeś (jak już zainstalujesz wszystko) czyli przykładowo:
testowelaika.xaa.pl
Jeśli chcesz mieć domene .pl to musisz wykupić na hostingach domen i podpiąć, ale sadzę że na testy to nie potrzebna ci domena.
nie zauważyłem Faktycznie ma możliwość wybrania domeny ...xaa.pl

Jeszcze jedno pytanko:
do czego służy "Edytor DNS do tworzenia wpisów i rekordów" To jest potrzebne? Co prawda nie znam się ale nie wiem po co mi jakieś rekordy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System Poczytaj pierw o DNS`ach.
piotr88010 napisał(a):Od xaa.pl dostajesz na start darmową domenę, np. chcesz stronę o nazwie emeryt to dostajesz emeryt.xaa.pl ;)

Cytat:Czy przykładowo to mini ze 100mb starczy mi na moje forum z kilkoma dodatkami (modyfikacjami) i czy 24gb transfer roczny w założeniu 3 miesięcznym będzie ok?
transfer 24gb to jest limit łączny gigabajtów wysłanych na serwer w ciągu roku przez ciebie na FTP. Co do wielkości 100mb to powinno starczyć

Proszę Cię Piotr, nie wypisuj takich głupot. Nie wiem skąd ty to usłyszałeś...
Transfer jest liczony pewnie w każdym hostingu tak samo, czyli zliczane są bajty które serwer wysyła i odbiera. Przykładowo wysyłasz zapytanie do serwera o stronę, a on Ci ją wysyła i tak właśnie jest liczony transfer, a nie to co Ty wypisujesz.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości