MyBB 1.8 - to jednak nie żart

Założony przez  Łukasz Tkacz.

Zobacz w Portalu - MyBB 1.8 - to jednak nie żart

Pierwszego kwietnia pojawiło się nieco dziwnych informacji o MyBB, zarówno na polskiej jak i międzynarodowej scenie. Oczywiście nie wszystkie z nich były prawdziwe, ale sporo emocji wzbudziły wieści o MyBB 1.8 - wiele osób od razu wrzuciło to do worka z napisem "prima aprilis", bo przecież twórcy MyBB wielokrotnie zaznaczali, że system oznaczeń ulegnie zmianie i następną wersją będzie dopiero zupełnie nowe MyBB 2.0 tworzone w oparciu framework Yii, oraz system szablonów Twig. Okazuje się jednak, że news o nowej wersji wcale nie był żartem, dzisiaj pojawiły się bowiem nieco bardziej szczegółowe informacje, w których możemy jasno przeczytać: it was no April Fool.
Szykuje się więc pewne rewolucja, bowiem 1.8 ma być pomostem pomiędzy gałęzią 1.6, a 2.0. Developerzy zauważyli problem wynikający z gigantycznych różnic między tymi dwoma tworami i postanowili lukę tą zapełnić skryptem, który ma ułatwić w przyszłości migrację do najnowszej wersji.

Przejdźmy jednak do rzeczy, czego konkretnie możemy spodziewać się po MyBB 1.8? Na pewno pojawi się nowy wygląd, który będzie używał zaprezentowanego jakiś czas temu odświeżonego logo. Skórka będzie stworzona przez Justina, dobrze znanego z rodziny skórek Apart, oraz dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Jako że w aktualnej sytuacji wymagałoby to kilkukrotnego kopiowania szablonów, trwają prace pozwalające na szybkie dodawanie innych wersji kolorystycznych, co będzie dostępne i dla innych skórek. Odświeżone zostanie nie tylko forum, ale i wygląd panelu administracyjnego. I tutaj zawita zupełnie nowe logo, oraz styl znany z Apart'a.

O ile już istniejące fora nie odczują tej zmiany aż tak bardzo, o tyle kolejna może być dla wielu wstrząsem - w dziedzinie javascriptu miejsce biblioteki Prototype zajmie jQuery. Według autorów MyBB, pozwoli to na szybsze i łatwiejsze tworzenie bardzo efektownych skórek, jednakże już teraz wiadomo, że te aktualnie dostępne często będą działać nieprawidłowo i potrzebne będzie ich przepisanie na nowy framework. Użycie jQuery (zarówno na forum jak i w panelu administracyjnym) ma pozwolić na szybsze działanie forum, oraz możliwość użycia jednej z bardzo wielu wtyczek bazujących na nim.

Jako jedną z najczęściej wymienianych funkcji jaką użytkownicy chcieliby zobaczyć w MyBB wymienia się... śmietnik. Obecnie trzeba go tworzyć ręcznie, lub też używać odpowiednich pluginów dzięki którym moderator może szybko zamknąć i przenieść do odpowiedniego działu posty i tematy w jakiś sposób łamiące regulamin. W nowej wersji wszystko to stanie się zbędne, bo kosz będzie integralną częścią forum, oczywiście z regulowanym poziomem dostępu.

Trzy wymienione wyżej zmiany to jak na razie najpoważniejsze z tych, które znajdą się w MyBB 1.8. Notka wspomina również o ulepszeniu ochrony przed spamem, ale jak na razie nie ma żadnych konkretnych informacji. Wiadomo natomiast, że aktualizacja ma być względnie prosta i podobna do migracji takich jak z wersji 1.4 do 1.6, czyli po prostu zmiany gałęzi skryptu. Obecnie istniejące pluginy mają zachować kompatybilność, chociaż część z nich będzie wymagała poprawek (min. w związku z usunięciem Prototype). Sam zespół MyBB migrując z SVN do Githuba już pracuje nad nowym wydaniem, jednakże nie jest ono jeszcze publicznie dostępne. Publiczna beta ma być dostępna jeszcze w maju. Czekamy więc na to naprawdę ciekawie zapowiadające się wydanie.
To ciekawe. Zobaczymy jak 1.8 w praktyce będzie wyglądać.
Cytat:MyBB 1.8 will be powered by jQuery
Nareszcie...

Nie bardzo mi się podobają te domyślne style MyBB, kolejna kaszana jak widzę :(
Kamar napisał(a):Nie bardzo mi się podobają te domyślne style MyBB, kolejna kaszana jak widzę

Ja tak samo myślę, jest lepiej, bardziej estetyczniej, lecz nadal kicha. Chciałbym, aby domyślny styl był przykładem jak mają wyglądać style do mybb, a nie żeby tak jak jest teraz - znajdzie się może 2 zjadliwe style dla mybb 1.6...

Zobaczymy jak wyjdzie beta w Maju ;)
A ja myślę, że narzekacie ;) Aparty są naprawdę prostymi i estetycznymi stylami, które naprawdę mogą być reprezentacyjne. Przecież najważniejsze jest, by działał szybko, był czytelny i różnił się od poprzednika, który przy nim wygląda jak Syrenka przy Mercu.

Co do samego 1.8, bo to jest chyba główna sprawa, które jest niezłym zaskoczeniem (bo tej serii nie miało być), to cieszę się, że developerzy wreszcie przekonali się do jQuery, zamiast brnąć w prototype. Nie stało się ono standardem aż tak powszechnym, więc dobrze, że się z tego wycofują. 1.8 pewnie nie wniesie wiele nowych opcji, ale mam nadzieję, że wreszcie chłopcy skupią się na optymalizacji. Na ten moment MyBB jest już naprawdę solidną darmową alternatywą wobec płatnych rozwiązań pod względem mnogości opcji. Pluginów też nie brakuje (jak komuś potrzebne coś jeszcze). Teraz powinni skupić się na czyszczeniu kodu i przyspieszeniu działania, ponieważ różnice w prędkości działania względem poprzednich gałęzi (1.2.x, 1.4.x) są niestety na niekorzyść MyBB.
DamYan napisał(a):Aparty są naprawdę prostymi i estetycznymi stylami, które naprawdę mogą być reprezentacyjne.
Są zjadliwe.

DamYan napisał(a):że wreszcie chłopcy skupią się na optymalizacji.
mybb.com napisał(a):We’ll of course be providing the usual bug fixes and working with large forum owners to see if we can help further improve performance and stability.
Mam nadzieję ;>
Nareszcie! :D
Czekam z niecierpliwością ;)

A propos śmietnika, można utworzyć w ACP własne narzędzia moderacji i po problemie. Styl pewnie i tak zmienię, a tym, co najbardziej mnie cieszy jest przejście na jQuery.
Trochę obawiam się tej zmiany, dlaczego? Pamiętacie problemy z przejściem podajże z 1.6.5 na 1.6.6? Znowu zacznie się szukanie i spam że nie ma pluginów itp.
(03.04.2012, 15:17)BlackDog napisał(a): Trochę obawiam się tej zmiany, dlaczego? Pamiętacie problemy z przejściem podajże z 1.6.5 na 1.6.6? Znowu zacznie się szukanie i spam że nie ma pluginów itp.

Czy Ty przeczytałeś tego newsa do końca i ze zrozumieniem?
Ups. ale wpadka :D, teraz doczytałem do końca i wszystko stało się jasne.
Nie lapie po co zmieniac styl forum a tymbardziej ACP.
Victor napisał(a):Nie lapie po co zmieniac styl forum a tymbardziej ACP.

ACP też nie rozumiem, lecz styl forum przyciąga ludzi (do skorzystania z mybb) + nowoczesny/dobrze zakodowany podwyższa standardy, dla nowo tworzonych stylów.
ja sama mam zmodyfikowanego aparta głownie z powodu jego przejrzystości - wiec jakos ta informacja mnie cieszy. No jquery! :)
super, niech działają.
Nie podoba mi się cenzura ze strony ekipy mybb.com bloga, napisałem opinie ale komentarz został usunięty.
"Oh ah nasze nowe mybb będzie zajebiaszcze więc będziemy akceptować tylko pozytywne komentarze".



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości