Opublikowano MyBB 1.6.5

Założony przez  Łukasz Tkacz.

Zobacz w Portalu - Opublikowano MyBB 1.6.5[Obrazek: poprawka.png]Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, po kilku tygodniach oczekiwania zespół MyBB opublikował nową wersję skryptu. Oznaczona ona została jako 1.6.5, łata trzy luki bezpieczeństwa (niewielkie i nie stanowiące dużego zagrożenia), a także poprawia ponad 70 błędów zgłoszonych przez użytkowników.  Nie to jest jednak w tej wersji najważniejsze: MyBB zostało wzbogacone aż o 10 zupełnie nowych funkcji. Aktualizacja jest tak rozbudowana, że poświęcono jej osobną stronę na międzynarodowej wiki dotyczącej MyBB opracowywanej przez autorów skryptu.

Dodano między innymi znacznie większą kontrolę nad sygnaturkami (np. limit postów, od którego jest ona dostępna, oznaczanie linków jako nofollow), a także rozbudowano wyszukiwanie użytkowników w ACP – obecnie możemy wyszukiwać ich po praktycznie każdym polu profilu. Znaczne zmiany zaszły w ochronie przeciw spamowi: wbudowano obsługę mechanizmu reCaptcha, a ponadto dodano zabezpieczenie korzystające z ukrytego pola w formularzu, które ma ogłupiać boty spamowe. Zmianom uległa również reputacja, w której możemy zupełnie wyłączyć negatywne, neutralne czy pozytywne punkty dzięki czemu zmienić jej zachowanie. Autorzy MyBB wdrożyli również eksperymentalną funkcję, jaka ma rozwiązać problem z oznaczaniem działów jako czytanie / nieczytane (przypomnijmy, problem, który istnieje od gałęzi MyBB 1.2.x).

Poważne zmiany zanotował również system obsługi pluginów, w wyniku których spora część z nich może przestać działać poprawnie. Zmiany te mają na celu „ustandaryzowanie” kodu, a także zgodność z PHP 5.3 tj. usunięcie przestarzałych sposobów przekazywania danych. Nie są to wszystkie zmiany - zaszły one również w szablonach, a także plikach językowych skryptu. Z pełną ich listą możecie zapoznać się na międzynarodowym centrum MyBB. Jeżeli zdecydujemy się na aktualizację, konieczne jest użycie skryptu aktualizującego, sama podmiana plików nie wystarczy.
Jak przeprowadzić aktualizację?: Ze względu na załatanie luk bezpieczeństwa, a także zupełnie nowe i przydatne funkcje zachęcamy do aktualizacji. Pamiętajcie jednak, że aktualizacja ta może unieruchomić wiele z używanych przez was pluginów i wiąże się to z ryzykiem wystąpienia problemów z działaniem forum. Jeżeli używacie wielu dodatków, radzimy poczekać aż ich autorzy zaktualizują je i pozwolą na zgodność z najnowszą wersją MyBB.
Nienawidzę aktualizować forum... :P
Ta aktualizacja to jakiś żart. Wychodzi na to, że niemal wszystkie stworzone przeze mnie pluginy nie będą działać prawidłowo, bo autorom MyBB zachciało się poważnej zmiany w obrębie jednej gałęzi skryptu.
Teraz zaczynam się zastanawiać, czy jest sens aktualizować pluginy: skoro raz robią coś takiego, to przy następnej aktualizacji znowu możemy mieć tak idiotyczną sytuację. Skrypt jest nieobliczalny...
Zaczynam się zastanawiać, czy w ogóle nie podarować sobie przygody z MyBB...
Jestem zdania lukasamd ponieważ głupotą jest robienie czegoś tak wielkiego i oznaczać ją wersją 1.6.5... Według mnie powinni poczekać z tą aktualizacją, wycofać ją w jak najszybszym czasie i tworzyć już MyBB w wersji 2 tak by można było wyłączyć całkowicie wtyczki i przejść do aktualizacji...
To ja lepiej zostane przy teraźniejszej wersji, bo mam "sporo" pluginów, od ciebie Lukasamd. ;)
I nie pozwalam ci zaniechać tworzenia wtyczek do MyBB. :D
Chyba ich mama nie kocha, oni sobie mysla ze wydali "Alternatywe MyBB" pod numerkiem 1.6.5 tylko dla tego ze bylo 3 dziury i ze jest PHP 5.3 ktore 30% wtyczek bedzie kompatybilne? Poczekam do 2.0 w takim razie.
Ja w sumie w ogóle nie będę czekał na MyBB. Odstawiam je totalnie na półkę.
Nie warto. phpBB3 oferuje "więcej i lepiej". Nie ma i pewnie nie będzie takich niespodzianek.
No i po co ten gniot instalowałem... rozwaliło połowę pluginów...
Mam nadzieję ze jest sposób na downgrade do 1.6.4
Siper, trzeba było przeczytać mój post powyżej to pomyślałbyś 40 razy nad instalacją tej aktualizacji...
Właśnie mam taką wadę, że nie sprawdzam komentarzy tylko od razu robię update...

//Edit
Trochę hardkorowy sposób, ale działa, po prostu wgrałem pliki z 1.6.4, odpaliłem update "z 1.6.4" i działa :)
Teraz sprawdź obciążenie bazy danych bo prawdopodobnie masz niepotrzebne zapytania z 1.6.5 i Ci pewnie troszkę mulić będzie :D
@Siper a nie wpadles na to aby updejt robic na localhoscie albo gdziekolwiek indziej na backupie bazy zeby zobaczyc czy dziala? Tak sie wlasnie updejty robi jesli nie ma sie pojecia o naprawianiu ewentualnych bledow.
Ja zainstalowalem polska paczke 1.6.4 i patrzac na liste zmian nie spieszy mi sie do aktualizacji.
My testujemy na swoim testowym hoście i wszystko przebiegło pomyślnie.
Parę pluginów nie działa, ale reszta działa jak należy (choć różowo nie jest).
Na razie głównego forum nie aktualizujemy, potestujemy i zobaczymy
jak to będzie hulać.

Ja rozumiem Wasze zdenerwowanie, ale po co te wrzaski?
Zawsze się oburzamy jak coś nam nie wychodzi i zwalamy winę
na twórców. Zaczekajcie trochę z tymi opiniami.

Ktoś tam pisał że pożegna się z mybb i przejdzie na phpbb.
Żenująca wypowiedź. Jak phpbb wprowadzi znaczące zmiany
to też zmienisz skrypt? hehe
Zaczekajcie z tymi opiniami. Najpierw trzeba obadać sprawę, a przede
wszystkim trzeba mieć łeb na karku i nigdy nie aktualizować głównego forum
nowymi nieznanymi nam plikami.

Jak byście pomyśleli to aktualizację najpierw przeprowadzilibyście
np na localu przy pomocy krasnala, a nie od razu na głównym skrypcie.
Obojętnie czy byłby to mybb czy phpbb - przy każdej takiej aktualizacji
należy zachować ostrożność i wykazać się choć trochę wyobraźnią.

Mam nadzieję, że dalsza dyskusja w tym wątku będzie bardziej konkretna
niż tylko same "nie podoba mi się".

To są nasze pluginy. Te na czerwono są niekompatybilne z 1.5 i nie będą
na chwilę obecną działać:

Ad Randomizer systemu (5.0.2)
Ads after first post (2.2)
AutoMove (1.3)
+18 Cenzor (0.2 alpha)
Default Avatar (1.0)
Emergency Message System (4.1.3)
Facebook Like Button (1.0)
Cytowanie selektywne (1.1) - błąd składni
Fit on Page (2.3)
Google SEO (1.1.13)
*imeiNoQinQ! (2.0.1)
Infobar (1.4)
MetaTags Plugin (1.0)
Wiadomość od moderatora (1.2.3)

MyShoutbox (1.5)
Page Manager (1.5.2)
PHP and Template Conditionals (1.9)
Polish IMs (1.2)
reCAPTCHA Plugin (1.1)
Registered Links (1.0)
Powiązane tematy (1.4)
Remember us? (1.4)
SCD Hide From Groups (Free SCD Plugin) (2.5)
SR MyBBCoder (1.5.0)
SR Post Count Access (1.0)
Stop forum spam (1.2)
Thanks (3.9)
Pokaż nieprzeczytane posty (1.8) - błąd składni
Usergroup legends (2.0)
Dodatkowe pytanie antyspamowe podczas rejestracji (1.0)
@ROYS, obciążenie i ilość zapytań do bazy jest taka sama :)

@OkweL, "jesli nie ma sie pojecia o naprawianiu ewentualnych bledow". Mam pojęcie o tym, dlatego nie zrobiłem backupu (nigdy nie miałem problemu a aktualizacją). A dowód ze umiem naprawić błąd jest w poprzednim moim poście ;)

PS. Adam-as, krasnal to smieć. XAMMP FTW
adam-as, nie zgodzę się z twoją wypowiedzią ponieważ nie wszystkim udaje się to robić tak jak tobie. Przytłaczając konwersację z Mario14125 wynika z tego że wszystko może się zepsuć, również jak napisał to Siper. Obydwoje z tego co widzę znają się na rzeczy (akurat za Mario14125 ręczę ponieważ stworzył wiele for i potrafi ogarnąć co i jak) a jednak coś się popsuło. Tak jak wspomniałeś, odpaliłem na locallu forum które stało na MyBB w wersji 1.6.4 i zacząłem aktualizację - rezultat:

Nie działający szablon
Brak dostępu do PA
Wątki 404
Profile użytkowników nie działały
Rejestracja rozwalona tak jakby miała rozmiar 1080p

Jednym słowem, jeżeli mam zostać przy MyBB to poczekam na wersję 2 ze wszystkim dostępnymi funkcjami a nie jakaś aktualizacja.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości