Pierwsze wiadomości o zmianach w MyBB 1.6.4

Założony przez  DamYan.

Tomm właśnie wczoraj wyedytował stronę w Wiki opisującą zmiany w nadchodzącym wydaniu MyBB 1.6.4: http://wiki.mybb.com/index.php/1.6.4

Notka mówi o tym, że dokonując upgrade'u trzeba będzie podmienić WSZYSTKIE pliki MyBB (co w niektórych wypadkach będzie dosyć trudne ze względu na modyfikacje...). Z innych zmian:
- zmiany w konstrukcji zmiennych w szablonach, mające zwiększyć bezpieczeństwo
- opcja wyłącz wszystkie pluginy
- uzupełnienie funkcji weryfikacji plików o dodatkowe opcje
- poprawki optymalizacyjne showthread i forumdisplay (mniej zapytań do bazy)
- poprawki optymalizacyjne użycia cache (narzędzia moderatora, ogłoszenia)
- dodatkowa nawigacja w widoku wątku, umożliwiająca bezpośrednie przechodzenie do innej strony z tematami w dziale, w którym znajduje się wątek
- zmiany w plikach językowych.

Pozostaje nam cierpliwie czekać na wydanie 1.6.4 :)
Jak dla to powinno to być 1.7 albo 1.8 :P
Zmiany wyglądają obiecująco, szczególnie, że to tylko upgrade z 1.6.3 do 1.6.4 , tylko ten wymóg podmiany wszystkich plików jest nieco problematyczny jak zresztą DamYan napisał. Mam w związku z tym dwa pytania do bardziej doświadczonych z MyBB:

1. Czy wymóg podmiany wszystkich plików to standard czy wyjątek podczas upgrade myBB?

2. Widzę ,że release date jest "shortly". Jak z doświadczenia z poprzednimi wersjami developerzy myBB rozumieją "shortly?" . To raczej dni, tygodnie czy 1-2 miesiące? Czy wręcz jeszcze dłużej? Chodzi mi ofc jak to zazwyczaj bywa.

Jest to dla mnie istotne jako, że tworze teraz mały portal + forum. Idzie wolno bo raz ,że się ucze jednoceśnie a dwa ,że zbyt mało czasu ostatnio temu poświęcam. W każdym razie gdyby release 1.6.4 miał być stosunkowo niedługo to skoncentrował bym się na stronie ,a za forum wziął jak już 1.6.4 będzie dostępna aby uniknąć problemów z upgrade.
(13.07.2011, 10:34)sula napisał(a): 1. Czy wymóg podmiany wszystkich plików to standard czy wyjątek podczas upgrade myBB?

Podczas upgrade zmieniającego trzecią cyferkę numeru wersji zwykle podmiana obejmuje tylko kilka plików. Podmiana wszystkich to zdecydowanie wyjątek.

(13.07.2011, 10:34)sula napisał(a): 2. Widzę ,że release date jest "shortly". Jak z doświadczenia z poprzednimi wersjami developerzy myBB rozumieją "shortly?" . To raczej dni, tygodnie czy 1-2 miesiące? Czy wręcz jeszcze dłużej? Chodzi mi ofc jak to zazwyczaj bywa.

Skoro już wiedzą co dokładnie zmieni ten upgrade, a nawet podają listę zmienionych plików językowych, to IMO znak, że nowa paczka wyjdzie nie dalej jak za tydzień/półtora.

Podsumowując, jeśli w tej chwili masz rozpoczynać prace nad forum, to radziłbym odczekać kilka dni i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja.
Ciekawe jak będzie z kompatybilnością pluginów, bo to sporo zmian jak by nie patrzeć
(13.07.2011, 13:09)koper18cm napisał(a): Ciekawe jak będzie z kompatybilnością pluginów, bo to sporo zmian jak by nie patrzeć

Z mojej perspektywy nie będzie problemów, poza pluginami, które ingerują w szablony (zmienia się sposób przekazania zmiennych). Ale to powinny być raczej proste edycje.
ciekawe kiedy suport mybb zrrozumie że wydawanie co mc nowej wersji mija sie z celem i zniechęca bardziej niż przyciąga. Za tem powinni odczekac pare mc i dopiero wypuścić bo co kilka tygodni aktualizacje może popsuć nie tylko same opinie ale też zrozumiec że MyBB jest dziurawy jak przemo, ale to moje opinie na ten temat.
(13.07.2011, 14:52)krzysztof903 napisał(a): ciekawe kiedy suport mybb zrrozumie że wydawanie co mc nowej wersji mija sie z celem i zniechęca bardziej niż przyciąga. Za tem powinni odczekac pare mc i dopiero wypuścić bo co kilka tygodni aktualizacje może popsuć nie tylko same opinie ale też zrozumiec że MyBB jest dziurawy jak przemo, ale to moje opinie na ten temat.

Jeśli czytałbyś ze zrozumieniem, to wersje bazowe MyBB nie są wydawane tak często. Jeśli developerzy wydają nawet co 2 tygodnie poprawione wersje, nie narażając przy tym użytkowników na ewentualne zagrożenia, to świadczy o nich tylko dobrze - szybko reagują, jeśli coś jest nie halo. Twoje podejście jest co najmniej nieodpowiednie, a skoro oceniasz skrypt na podstawie opinii publicznej, a nie np. audytu bezpieczeństwa, wydajności, to słabym jesteś administratorem :E
Nie będę zamieniał WSZYSTKICH plików, to idiotyzm. A co jak się zamieni tylko te z poprawkami i różnicami? Wtedy nie zadziała aktualizacja? A może coś się s****?
DamYan napisał 13.07.2011, 16:23:
Ostrożniej z tekstami.
(13.07.2011, 16:21)Turel napisał(a): Nie będę zamieniał WSZYSTKICH plików, to idiotyzm. A co jak się zamieni tylko te z poprawkami i różnicami? Wtedy nie zadziała aktualizacja? A może coś się s****?

Przekonaj się :)
Jeśli developerzy tak wymagają, mają powód. Być może struktura wewnętrzna plików się zmienia, by była bardziej kompatybilna z nowszymi nadchodzącymi wersjami, a docelowo z 2.0. Wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów ;) Nikt nikogo do niczego nie zmusza. To informacja od devów. To wszystko. Póki nie wyjdzie, nie ma co dywagować, co się może stać.
Jak dla mnie te kroki to kolejny miejsce, w którym można negatywnie oceniać autorów MyBB...
To nie powinno mieć oznaczenia 1.6.4, ale np. 1.8 (skoro tak numerują). Zbyt duże zmiany jak na mały numerycznie skok, który wprowadza w błąd. Tym bardziej dla mnie jako developera wtyczek...
tutaj sie musze zgodzic z lukasem w całej rozciągłości, jak takie zmiany sa w 1.6.4 to co będzie w 2.0
Oj tam oj tam.

(14.07.2011, 08:27)krzysztof903 napisał(a): jak takie zmiany sa w 1.6.4 to co będzie w 2.0
Mybb 2.0 to będzie hybryda Woltlab Burning Board, Invision Power Board i vBulletin z tym, że autorzy MyBB wyciągną tylko najlepsze cechy z tych skryptów i je połączą w całość =D.

Nie dramatyzujcie aż tak z tymi numerkami -.-

(13.07.2011, 04:35)DamYan napisał(a): - poprawki optymalizacyjne showthread i forumdisplay (mniej zapytań do bazy)
- poprawki optymalizacyjne użycia cache (narzędzia moderatora, ogłoszenia)
liczę na sporą optymalizację.

chociaż i tak przeniosę się dopiero po jakimś czasie.

Te zmiany optymalizacyjne nie bedą aż tak wielkie wbrew pozorom. Oczywiście im więcej mamy odsłon na widokach działów i tematów, tym bardziej na tym zyskamy.

@krzysztof903:
Wersja 2.0 to zupełnie inna bajka. Inna gałąź, użycie frameworka oraz systemu szablonów... Upgrade do czegoś takiego = konieczność zrezygnowania ze wszystkich dostępnych do tej pory wtyczek, również szablony na 99% nie będą kompatybilne.
Do 1.6.4 da się jeszcze wszystko dopasować, ale wersja 2.0 to będzie już nie ewolucja, a raczej rewolucja.

@Tidus:
A gdzie jest napisane o takowej "hybrydzie" IPB, BB3 oraz vB?
Zespół MyBB podawal ostatnio nieco informacji na ten temat i jakoś nie mogę zgodzić się z tym co piszesz.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości