Przyszłość MyBB

Założony przez  DamYan.

Zobacz w Portalu - Przyszłość MyBB[Obrazek: future.jpg]Mamy newsy o przyszłości MyBB! 7.06.2011 na blogu MyBB został opublikowany wpis dotyczący długo oczekiwanego skryptu w wersji 2.0.

Nowe MyBB jest pisane w oparciu o framework Yii, natomiast szablony będzie napędzał silnik Twig.

Autorzy opublikowali również wstępne wersje panelu do logowania oraz formularza instalacji:

[Obrazek: login_2.0-dev.jpg][Obrazek: install_2.0-dev.jpg]
Wraz z newsem o nowej serii, developerzy poinformowali o nadchodzącym MyBB 1.6.4, które wniesie ok. 100 poprawek i usprawnień oraz bardziej rozbudowanej ochronie przed spamem za pomocą narzędzia o ciekawej nazwie - SPAM NINJA.
Więcej na oficjalnym blogu MyBB.
Dobrze, że coś się dzieje, bo odwiedzając ich Development Site można odnieść wrażenie, że wszystko stoi to w miejscu.

Teraz wiadomo, że chłopaki skupili się na MyBB 2.0, którego szybciej zobaczymy niż myślimy :)
Nie znam ani Yii, ani Twig'a, ale z tego co widzę po ich screenach i przykładowych aplikacjach na Yii, to IMO nie będzie to zbyt ciekawa sprawa. Czemu nie Smarty, czemu nie OPT jako szablony?
W ogóle to mam jakieś dziwne wrażenie, że na siłę przechodzą na frameworka, bo phpBB4 ma być na Symfony... pewnie znowu będzie z MyBB tak, że "chcieliśmy dobrze, wyszło jak zwykle". Póki co nie widzę sensu poznawania ani Yii, ani Twiga tylko dlatego, że zespół MyBB się nimi zainteresował, lepiej poznać bardziej znane i przyjęte frameworki.

No i nie widzę go zbyt szybko. Gdyby się pojawił powiedzmy w ciągu 3-4 miesięcy, to znaczyłoby, że albo tworzy go ogromne grono programistów, albo zrobiony jest na odwal się.
Mogliby dać screena strony głównej albo widoku posta... Bo patrząc na te dwa screeny to zaleciało jakimś vB/xF... Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu szablony mybb zaczną jakoś normalnie wyglądać.
(08.06.2011, 13:31)lukasamd napisał(a): Nie znam ani Yii, ani Twig'a, ale z tego co widzę po ich screenach i przykładowych aplikacjach na Yii, to IMO nie będzie to zbyt ciekawa sprawa. Czemu nie Smarty, czemu nie OPT jako szablony?
W ogóle to mam jakieś dziwne wrażenie, że na siłę przechodzą na frameworka, bo phpBB4 ma być na Symfony... pewnie znowu będzie z MyBB tak, że "chcieliśmy dobrze, wyszło jak zwykle". Póki co nie widzę sensu poznawania ani Yii, ani Twiga tylko dlatego, że zespół MyBB się nimi zainteresował, lepiej poznać bardziej znane i przyjęte frameworki.

Smarty to najcięższy i najbardziej przekombinowany system templat obecnie dostępny, do tego przestarzały. Twig zaś to lekki, szybki i łatwo rozszerzalny system szablonów od twórcy Symfony, "Fabpota", ba sam się z twigiem "przyjaźnię". Zaś OPT... nie spotkałem się z nim na zagranicznych forach, ale wielu ich nie przeglądam, chociaż nie sądzę aby był gorszy od Twiga :)

Yii jest lekki, modułowy i posiada prawdziwą implementację MVC, co jest in plus bo takie Symfony woli wciskać MVP, i udawać że modelem jest ORM a widokiem Twig. Pozatym zawiera wiele gotowych bibliotek i generator kodu z miedzymordziem przez przeglądarkę, wiec nie trzeba jak w zendzie stukać w konsolę aby sobie generować kod.

(08.06.2011, 13:31)lukasamd napisał(a): No i nie widzę go zbyt szybko. Gdyby się pojawił powiedzmy w ciągu 3-4 miesięcy, to znaczyłoby, że albo tworzy go ogromne grono programistów, albo zrobiony jest na odwal się.

Albo zbudowali je na gotowym frameworku i sporo rzeczy dostali na talerzu. Zresztą nie przesadzajmy, XenForo powstało w 6 miesięcy, a pisało je dwóch ludzi. Gdybym się nie rozmyślał co chwilę, uB też mogłem napisać w pół roku :)
Oby było kompatybilne z MyBB 1.6. Oby wersja 1.6.4 zawierała poprawki błędów które zauważyłem. Na razie czekamy. Brzmi ciekawie. :)
@Riess:
Nie znam ich, więc na 100% nie wiem. Zresztą póki co jestem zbyt tępy zarówno w frameworkach, jak i nawet czymś większym w OOP (acz rozwijając swój portal staram się pakować co się sensownie da w klasy, problem w tym, że nie ma komu zdiagnozować, czy nie robię tego jak debil :D).

Aha, czytałem tamten wpis Zyx'a, a po tym jak napisałeś, że w Yii jest prawdziwy MVC jednak chyba go popróbuję ;)
Próbując przepisać portal na MVC zrobiłem właśnie błąd o którym on pisze - utożsamiałem widok z szablonami (acz z modelem już błędu nie było).
Turel, jeśli zauważyłeś błędy to powinieneś je zgłosić na oficjalnym community - wtedy na pewno zostałyby naprawione ;)
Emilio - zgłosiłem je tu na mybboard.pl :)
To może zostać poprawione najwyżej w polskiej paczce ;) My nie mamy wpływu na oficjalny release. Jak jakiś poważniejszy błąd znajdujesz to u nas szukasz rozwiązania, a na mybb.com zgłaszasz do naprawy ;)
Jak nie zrobią z tego na siłę migającego xenforo, może być ciekawie. Fajnie że stawiają na mniej znane rozwiązania, imho może w końcu coś sensownego z tego MyBB będzie. ;)
Serwery CS REKSIO:))
(08.06.2011, 21:33)Emillo napisał(a): To może zostać poprawione najwyżej w polskiej paczce ;) My nie mamy wpływu na oficjalny release. Jak jakiś poważniejszy błąd znajdujesz to u nas szukasz rozwiązania, a na mybb.com zgłaszasz do naprawy ;)

Zgłosiłem tu bo nie znam aż tak dobrze angielskiego ;) DamYan przekazał to ekipie mybb.com i dał screena pokazującego, że przyjeli to zgłoszenie, więc jest git ;) OK juz kończę offtop :P
Ważne że chociaż jakieś postępy są :-)
Ze scrennów opublikowanych w portalu przypomina mi to rejestracje hostingu. Ogólnie bardzo mi się podoba.
No to czas najwyższy , teraz tylko czekać co z tego wyniknie.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości