Dyskusje na temat MyBB 2.0

Założony przez  legend.

No dobra więc rezygnuje z SB a zamiast tego:

- Podstawowe MyCode takie jak [mod] dla widoczność dla moderacji, [spoiler] myślę że każdy wie..
-
Na pewno przydałby się nowy styl.
Dodatkowo ładniejszy i bardziej funkcjonalny panel administratora (mniej więcej jak w IPB :))
+/- w postach (także z IPB :P)
I może jakoś ładniej zwijane kategorie (też jak w IPB)
Coś jak tu: http://www.sohtanaka.com/web-design/examples/toggle/
Myślę także, że przydałyby się ładniejsze profile użytkowników i jakiś bogatszy panel moderatora.
Wg mnie developerzy MyBB powinni skupić się głównie na wydajności skryptu (MyBB 1.4.x, 1.6.x, w porównaniu do 1.2.x jest naprawdę dużo bardziej wymagające).
Przyglądając się menadżerowi cache:
- organizacja macierzy działów, a zwłaszcza uprawnień dla poszczególnych grup to masakra
- więcej możliwości masowych edycji: uprawnień, działów
- możliwości integracji i dostosowywania MyBB do portali społecznościowych, kalendarzy etc.
- SEO przede wszystkim
- migracja z innych skryptów (sprawa z Merge System mieli się i mieli, a to powinno być przede wszystkim zrobione raz, a porządnie, by więcej użytkowników mogło zdecydować się na POPRAWNĄ migrację)
- uporządkowanie systemu szablonów
- zbudowanie podstawowych mostów z bardziej znanymi skryptami CMS.

Styl to dla mnie sprawa drugorzędna - bo ten, który jest - spokojnie wystarcza i zaspokaja podstawowe potrzeby (przecież wodotryski nie są potrzebne).

Wg mnie funkcjonalność MyBB jest na wysokim poziomie, więc w momencie poprawienia optymalizacji, czasów generowania etc., wystarczy już tylko dostosowywać skrypt do aktualnych potrzeb i trendów na rynku forów.
Co ja bym chciał, ojj... samo mybb jest już dobrym silnikiem a że jeszcze go poprawiają to ojej :D

- Wbudowane porządne Seo...
- Możliwość edytowania słów kluczowych, opisu strony z panelu admina..a nie że trzeba specjalnie wklejać swój kod
- Dodatkowe zabezpieczenia dla silnika
- Usprawnienia Seo dla portalu
- Jakąś porządną migrację z przema, phpbb3 itd...
- Stworzenie edytora bardziej wygodnego
- No i oczywiście poprawa wydajności i poprawka i tak już dobrego systemu szablonów :-)
Co do MyBB nie chcę żeby było jak ipb, ten silnik mi się nie podoba, lepiej będzie jak mybb pójdzie we własną stronę, i sami będą tworzyć nowatorskie pomysły, a nie zrzynać od innych bo sami wiemy jakie wymagania ma ipb, a tego nikt aby mybb 2.0 miało podobne nikt nie chce, silnik ma być szybki i lekki bo na razie na dużych forach wypada tragicznie i jak na razie wydajnościowo wgrywa phpbb3, które te rozwija się znacznie szybciej, czego o mybb powiedzieć niemożna, choć w porównaniu do smf to jest wyśmienicie. MI chodzi tylko o szybkość i lekkość plus naprawienie systemu szablonów.
- Wbudowany edytor typu WYSIWYG, z możliwością przełączenia na zwykły edytor oraz zmiany jego rozmiaru, i większą liczbą przycisków (spoiler, przekreślenie, indeksy górny i dolny etc.) (takie edytory powoli zaczynają być standardem w wielu skryptach, nawet darmowych, jak n.p w SMF 2)
- Łatwiejsze dodawanie nowych MyCodów i w szczególności łatwiejsze i szybsze dodawanie nowych przycisków do edytora.
- Ulepszone profile użytkowników (wbudowane komentarze, oceny, ostatni odwiedzający, znajomi, strona "O mnie", może galeria w profilu choć nie koniecznie)
- Kosz, a konkretnie możliwość przekształcenia 1 wybranego działu w kosz do którego trafiały by wszystkie usunięte posty, z możliwością ich przywrócenia jednym kliknięciem lub usunięcia na stałe (też 1 kliknięciem) Bez konieczności wydzielania postów, klikasz na "Usuń" potem na "Tak" i dany post zostaje wydzielony jako osobny temat który zostaje przeniesiony do działu "Kosz" bez przekierowania. Proste? Proste. Tylko dlaczego nie ma tego w standardzie? SMF, czy Callisto mają to wbudowane.
- Większa integracja z znanymi CMSami, w szczególności życzyłbym sobie z joomlą, lub Extreme Fusion.

To na razie tyle. :) Jakbym na coś nowego wpadł to dopisze. ;)
Cytat:- Wbudowany edytor typu WYSIWYG, z możliwością przełączenia na zwykły edytor oraz zmiany jego rozmiaru, i większą liczbą przycisków (spoiler, przekreślenie, indeksy górny i dolny etc.) (takie edytory powoli zaczynają być standardem w wielu skryptach, nawet darmowych, jak n.p w SMF 2)
To już jeden z członków ekipy MyBB zapowiedział jako element 2.0 :)

Cytat:- Łatwiejsze dodawanie nowych MyCodów i w szczególności łatwiejsze i szybsze dodawanie nowych przycisków do edytora.
MyCody obecnie dodaje się tak łatwo, jak tylko to możliwe a przy okazji nieskończone możliwości tworzenia nowych MyCodów. Co do przycisków to także by się przydało.

Cytat:- Ulepszone profile użytkowników (wbudowane komentarze, oceny, ostatni odwiedzający, znajomi, strona "O mnie", może galeria w profilu choć nie koniecznie)
Stanowczo NIE. Nie róbmy IPB z MyBB.

Cytat:- Kosz, a konkretnie możliwość przekształcenia 1 wybranego działu w kosz do którego trafiały by wszystkie usunięte posty, z możliwością ich przywrócenia jednym kliknięciem lub usunięcia na stałe (też 1 kliknięciem) Bez konieczności wydzielania postów, klikasz na "Usuń" potem na "Tak" i dany post zostaje wydzielony jako osobny temat który zostaje przeniesiony do działu "Kosz" bez przekierowania. Proste? Proste. Tylko dlaczego nie ma tego w standardzie? SMF, czy Callisto mają to wbudowane.
Z tym się zgadzam, powinni dodać.

Cytat:- Większa integracja z znanymi CMSami, w szczególności życzyłbym sobie z joomlą, lub Extreme Fusion.
Zintegrować możesz sobie sam w każdej chwili - nic nie stoi na przeszkodzie :>
(18.03.2011, 10:07)Turel napisał(a): - Wbudowany edytor typu WYSIWYG

To co z tego? To jest zbędny bajer, nic więcej. Na 99,9% for nie są potrzebne opcje o których piszesz (spojlery, indeksy itp.). Poza tym forum ma z założenia stanowić miejsca do dyskusji, a nie zaawansowany edytor tekstu - jak już takie edytory dają, to użytkownicy często używają ich w skrajnie niezgodny z założeniami sposób.


(18.03.2011, 10:07)Turel napisał(a): - Łatwiejsze dodawanie nowych MyCodów i w szczególności łatwiejsze i szybsze dodawanie nowych przycisków do edytora.

Zgadzam się z przyciskami do edytora, bo dodawanie bbcode* jak napisał Emillo już jest naprawdę proste.
* - powinni zmienić nazwę na taką, to panujący standard, a nie jakieś "mycode"


(18.03.2011, 10:07)Turel napisał(a): - Ulepszone profile

Tak jak wyżej - bajer zbędny na większości for. Jak ktoś potrzebuje, niech używa dodatków lub sam sobie zrobi, po co zaśmiecać cały skrypt?


(18.03.2011, 10:07)Turel napisał(a): - Kosz

Jak wyżej...


(18.03.2011, 10:07)Turel napisał(a): - Większa integracja z znanymi CMSami

1. Extreme-fusion nie jest znany.

2. Joomla ma własne moduły pozwalające na budowę podstawowego forum.

3. Co Twórców MyBB obchodzą inne skrypty? Mostki z definicji są rozwiązaniami do bani, więc żadna z osób pracująca nad takim projektem nie powinna brać pod uwagę dodawania wbudowanego mostka. Tak jak Emilio napisał, jak ktoś chce, niech sobie zrobi (ja chciałem, zrobiłem [acz to nie jest mostek] i jestem zadowolony :P )
Cytat:Stanowczo NIE. Nie róbmy IPB z MyBB.

Bo co? Ja chce by zrobić z MyBB IPB, a nie stać mnie na IPB. Masz coś przeciwko? Tak się składa że lepsze profile są bardzo pożądane przez użytkowników mojego forum, bo większość z nich to członkowie pewnej strony z kreskówkami, na której rozbudowane profile, z galerią, blogiem, komentarzami, ocenami są standardem. Nie jesteś pierwszą osobą która krytykuje ten pomysł. Osobiście ta wrogość do profili mnie dziwi. Czemu nie chcecie mieć ich lepszych? Gdyby je wprowadzili, to MyBB byłoby jedynym skryptem z takimi profilami wśród darmówek. Co zwiększyłoby jego popularność i żywotność kilkakrotnie. A jakby ktoś nie chciał to by sobie to wyłączył i po problemie.

Cytat:To co z tego? To jest zbędny bajer, nic więcej. Na 99,9% for nie są potrzebne opcje o których piszesz (spojlery, indeksy itp.). Poza tym forum ma z założenia stanowić miejsca do dyskusji, a nie zaawansowany edytor tekstu - jak już takie edytory dają, to użytkownicy często używają ich w skrajnie niezgodny z założeniami sposób.

Ale z Ciebie maruda, na wszystko narzekasz :) Ty to powinieneś mieć najbardziej uproszczone forum tylko z najprostszymi i najważniejszymi opcjami. Wszystko to dla Ciebie "Zbędny bajer" To w takim razie proponuje wyrzucić możliwość dodawania postów bo to "zbędny bajer". Ty to powinieneś używać tylko punBB i to bez pluginów. To by było idealne dla Ciebie... Aha i co masz na myśli z tym używaniem edytorów WYSIWYG w skrajnie niezgodny z założeniami sposób?

Cytat:Tak jak wyżej - bajer zbędny na większości for. Jak ktoś potrzebuje, niech używa dodatków lub sam sobie zrobi, po co zaśmiecać cały skrypt?

Na większości, ale nie na wszystkich :) IPB czy vB mają to w standardzie i jakoś nikt nie mówi, że są "zaśmiecone". Napisałeś: "lub sam sobie zrobi" A co jak ktoś nie umie? Poza tym powtórze co napisałem wyżej: To by wyróżniło MyBB i zwiększyło jego popularność. Forum to nie tylko posty, ale tez użytkownicy bez których nie ma forum. Można stworzyć dzięki nim fajną społeczność, a bez odpowiednich dodatków to niemożliwe. Takie rzeczy jak n.p komentarze do profili uatrakcyjniają każde forum i czynią je bardziej unikatowym. Dlatego nie rozumiem waszej wrogości do tego zagadnienia.

Odnośnie kosza, to nie wmówisz mi lukas że jest on zbędny, To bardzo istotna rzecz i bardzo użyteczna rzecz. Dzięki temu można zawsze odzyskać stracone posty, oraz je oglądać.

Cytat:2. Joomla ma własne moduły pozwalające na budowę podstawowego forum.

No właśnie - podstawowego, a podstawowy =/= zaawansowany. I tyle. :/

Cytat:3. Co Twórców MyBB obchodzą inne skrypty? Mostki z definicji są rozwiązaniami do bani, więc żadna z osób pracująca nad takim projektem nie powinna brać pod uwagę dodawania wbudowanego mostka. Tak jak Emilio napisał, jak ktoś chce, niech sobie zrobi (ja chciałem, zrobiłem [acz to nie jest mostek] i jestem zadowolony Tongue )

Tak jak wspomniałem wyżej - możliwość taka jest, owszem, lecz nie każdy to umie :/

PS:
Cytat:To już jeden z członków ekipy MyBB zapowiedział jako element 2.0 Smile

Fajnie :)

A i przypomniała mi się kolejna rzecz którą by można dodać do MyBB 2: Zmiana systemu dodawania znajomych, na wzór tych z portali społecznościowych. Wysyłasz komuś zaproszenie i ta osoba otrzymuje o tym info i podejmuje decyzje czy je zaakceptować czy nie.
@Turel:
Przy Twoim pierwszym poście nie byłem pewny, ale po tym już jestem i to napiszę - nie podobają mi się takie skrajnie egoistyczne podejścia. To że Twojemu forum coś by się przydało, to nie znaczy, że trzeba takimi pierdołami zaśmiecać cały silnik.

Cytat:Ja chce by zrobić z MyBB IPB, a nie stać mnie na IPB.

Skoro nie stać Cię na inne skrypty, to jako administrator forum powinieneś mieć pojęcie o pluginach, zaś jeżeli chcesz sam coś dodatkowego dorzucić, poświęcasz czas na naukę PHP/HTML/JS/itp i to robisz.

Cytat:Nie jesteś pierwszą osobą która krytykuje ten pomysł. Osobiście ta wrogość do profili mnie dziwi. Czemu nie chcecie mieć ich lepszych?

Dla Ciebie są lepsze, dla nas gorsze, ot i tajemnica.

Cytat:Wszystko to dla Ciebie "Zbędny bajer" To w takim razie proponuje wyrzucić możliwość dodawania postów bo to "zbędny bajer". Ty to powinieneś używać tylko punBB i to bez pluginów.

Wbrew temu co piszesz, nie używam punBB - nie lubię tego silnika, za to że strasznie zasyfiony kod ma (logika + szablony w jednym). Jego lekkość jednak bardzo mi się podoba. Używam za to phpBB i polecam innym ten silnik. Również jest lekki, nie ma za to żadnych pierdół i pozwala każdemu zbudować takie forum, które jest dostosowane do jego potrzeb. Nie narzuca rozwiązań, które Ty chcesz mieć w standardzie.

Cytat:Aha i co masz na myśli z tym używaniem edytorów WYSIWYG w skrajnie niezgodny z założeniami sposób?

Ano to, że im więcej opcji, tym większe potworki z postów robią użytkownicy - tu kolorek, tam obrazek, do tego 15-20 emotek... żal na to patrzeć. Daj im dodatkowe opcje, a będziesz miał świat fantasy w postach.

Cytat:IPB czy vB mają to w standardzie i jakoś nikt nie mówi, że są "zaśmiecone". (...) To by wyróżniło MyBB i zwiększyło jego popularność.

Tak? Popatrz sobie na wymagania tych skryptów, w szczególności IPB - na wielu hostach nawet instalacja nie pójdzie z powodu wymaganego dużego ustawienia memory_limit. Nie masz pieniędzy na skrypt, a czy masz na VPS lub serwer dedykowany? Nie wydaje mi się...
MyBB jest coraz popularniejsze, ale pod względem wydajności wygląda jeszcze gorzej. Firmy hostingowe już zauważają to, że fora na tym skrypcie często obciążają maszyny znacznie bardziej niż te nawet na leciwym już phpBB by Przemo (to wynika głównie z braku kompetencji adminów tych for). Gdyby dorzucić wszystkie te funkcje społecznościowe, to silnik działałby jeszcze gorzej. Patrząc się na niektóre posunięcia ekipy tworzącej MyBB ciężko stwierdzić, czy wersja 2.0 przyniesie jakieś zmiany na plus, możliwe że będzie jeszcze gorzej.

Cytat:Forum to nie tylko posty, ale tez użytkownicy bez których nie ma forum. Można stworzyć dzięki nim fajną społeczność, a bez odpowiednich dodatków to niemożliwe.

Za przeproszeniem, gów** prawda. O jakości forum i o społeczności świadczy poziom ich wypowiedzi a nie dodatki. Zobacz sobie na jakim poziomie są dyskusje na czatach pełnych śmieci, a jakie na kanałach IRC (niby takich prehistorycznych). Wcale nie trzeba miliarda opcji aby forum posiadało naprawdę ciekawą społeczność... poza tym portale społecznościowe sprzyjają upośledzeniu z jakim można się teraz spotkać w sporej części internetu.

Cytat:No właśnie - podstawowego, a podstawowy =/= zaawansowany. I tyle. :/

Jak ktoś chce zrobić coś większego, to robi sam, lub zleca napisanie modułu. Podstawowe forum jest natomiast w zupełności wystarczające dla większości wypadków. Gdyby tak nie było, to by je rozbudowali, nie sądzisz?

Cytat:Tak jak wspomniałem wyżej - możliwość taka jest, owszem, lecz nie każdy to umie :/

Tak jak napisałem wyżej - chcesz mieć, to nie licz na innych, tylko zapłać albo naucz się sam. Life is brutal and full of zasadzkas :)



Może to co piszę jest mocne, ale moim zdaniem prawdziwe. Ludzie sądzą, że dodając do forum ogrom dodatków zwiększają jego atrakcyjność. Nie jest to prawda.
Poza tym silnik powinien cechować się jak największą elastycznością, właśnie po to, aby każdy mógł go sobie dostosować, a nie aby zasypywał nas śmieciami od samego początku.
LukasAMD odpisał w sposób pół-agresywny Turelowi a potem dostał podziękowania od albatros, Errorer, Cybul, Kamar, szulcu.

Za co Panowie, za co daliście mu te podziękowanie?

To się robi chore. Wszędzie kliknąć pomógł nie wiadomo za co, nie wiadomo po co.
To powinno byc ograniczone to pewnych dzialow.

Offtop ale skoro Lukas nie wytrzymal to ja tez moge sobie pozwolic.
Hmm... Może ktoś dał pomógł, bo się zgadza ze zdaniem pewnej osoby, a nie chce pisać drugiego, czy X postu o tym samym, aby ktoś wiedział, że dana osoba ma takie samo zdanie na ten, czy inny temat? :>
Również tego nie rozumiem - jak ktoś podziela moje zdanie, to niech to swoimi słowami wyrazi, dodając coś od siebie, a nie tylko klika plusiki. To jest na MyBBoard bardzo mocno nadużywana funkcja...

@Victor:
Nie miało być agresywnie i nie puściły mi w żaden sposób nerwy - jeżeli ktoś pisze w taki sposób (coś typu "bo mnie się należy niezależnie od sytuacji"), no to ja specjalnie odpowiadam tak a nie inaczej. Po co tutaj delikatnie podchodzić do sprawy? Oczywiście to podejście to tylko moje zdanie, każdy może mieć inne.
Panowie. Spokojnie - ten wątek traktuje o tym, co chcielibyśmy w MyBB 2.0 i każdy ma prawo do swojego zdania :) Jedni lubią rybki, drudzy akwarium, więc wycieczki osobiste nt. kto jaki jest, albo na co patrzy - nie są tu potrzebne. Jeśli Wasze zdania się różnią - to tylko się cieszyć, że mamy tak różnorodne podejścia, ponieważ po wyciągnięciu "średniej" uzyskujemy w miarę obiektywny obraz potrzeb użytkowników skryptu.

Nie krytykujcie swoich pomysłów - to niepotrzebne. Cieszę się, że tak wiele osób chce tak wielu zmian, ponieważ to znaczy, iż MyBB ma jeszcze wiele płaszczyzn, gdzie powinno i może się rozwijać.

Podsumowując - nie wrzucam Waszych postów do Kosza tylko dlatego, że wg mnie wnoszą co nieco w tematykę wątku, natomiast apeluję, by trzymać się tematu i skupić na tym, czego byśmy chcieli, z wzajemnym szacunkiem do odmienności "zachcianek".

Victor: bez nerw :) Emocje zostawmy na real, forma pisemna/forowa jest bardzo uboga, więc aby uniknąć nieporozumień zarzuć lejce na synapsy :E
Co do CMS'ów zgadzam się z lukasamd.

Jeśli chodzi o edytor to myślę że na niektórych (ale nie wszystkich) forach przydałyby się - np. na forach chemicznych. Przecież o wiele łatwiej przeczytać jest wzór substancji organicznej z tymi właśnie formatowaniami. Inną sprawą są natomiast np. fora wielotematyczne :).

Co do wodotrysków - MyBB nie potrzebuje ich. Ma być to elegancki skrypt, a nie choinka na Wigilię (:E). Niech się skupią na wydajności i profesjonaliźmie skryptu.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości