Pozycjonowanie MyBB

Założony przez  tomcool.

Pomyślałem że może warto utworzyć tutaj taki wątek. Szukałem sporo w guugle na temat pozycjonowania mybb, znalazłem tylko jeden poradnik na blogu.

Może macie jakieś swoje wskazówki, co robicie - jak optymalizujecie forum?
Podajcie też swoje, wg was najlepsze ustawienia pluginu Google Seo oraz inne cenne wskazówki które pomogą innym a także mi :)
Co do google seo- krótkie przedrostki, końcówki z rozszerzeniem, id w linkach.
Może nieco nie wypada, ale przykładem fatalnego ustawienia jest... to forum.
Przykład:
mybboard.pl/temat-mybb-1-6-dyskusja
1. duplikuje się mybb, gugiel tego nie lubi
2. gugiel widzi to jako katalog(albo i nawet nie), bo
a) ani nie jest zakończone slasem
b) ani(co polecam) niema końcówki np. .htm(do tego według testów końcówka .html/.htm zachęca do klikania)
3. Na klikalność ma wpływ też patrzenie na link. Jeśli ktoś od razu widzi to czego szuka kliknie, w tym wypadku zobaczy watek-mybb i co gorsze przy średnim tytule strony link zostanie ucięty.
Podałem mybb.pl tylko jako przykład, bo 3/4 for z google seo robi to samo
Do tego warto ustawić jakieś title dla danych działów.
Linki wychodzące z nofolllow. Przykład:
http://www.reksio-cs.pl <- jest nofollow, git
https://webboard.pl <- nofollow? :huh::exclamation: zamykam nam droge na dobre wewnętrzne linkowanie.
Przykładem naprawde dobrze zrobionego pod seo forum jest http://gamehostingtalk.pl
Serwery CS REKSIO:))
Po poście wujasa pozwolę sobie wyrazić swoją opinię na ten temat:
  1. Rozszerzenie strony
    Końcówka adresu nie ma obecnie znaczenia dla wyszukiwarek sieciowych. Widziałem kilka relacji związanych z budowaniem przyjaznych url'i i nawet google zawiadamia, że nie jest dla nich ani użytkowników interesujące, w jakiej technologii została wykonana dana strona. Tak więc wrzucanie na koniec htm, html, xml, asp, aspx, php itp. nie ma znaczenia, a tylko wydłuża nam niepotrzebnie adres (o tym niżej).

  2. Długość adresu, opis i tytuł
    Ma to znacznie o tyle istotne, że przy linku z adresem lub opisem dłuższym niż ok. 200 znaków, może być on łamany w wynikach wyszukiwania, lub nie być w pełni widoczny.
    Meta tagi typu opis i słowa kluczowe są już raczej przez wyszukiwarki olewany ale to nie znaczy, że trzeba na to machnąć ręką - w końcu opis jest widoczny dla użytkownika który stronę w szukajce znajdzie, a więc powinien być zachęcający.
    Tytuł jest o tyle istotny, że może od razu kojarzyć się z jakąś witryną i sporo o niej powiedzieć nowemu użytkownikowi. Złym, acz często stosowanym rozwiązaniem jest wrzucanie w tytuł jedynie nazwy podstrony, w wypadku forum np. nazwy tematu. Przykład: "Testowy temat". No i co taki tytuł pokazany w wynikach szukania google powie jakiemuś userowi? Dosłownie NIC. A co wtedy, gdyby wyglądało to tak: "Testowy temat" - Forum fanów MyBB? Prawda, że lepiej i czytelniej?

  3. Identyfikatory w adresie
    Plugin Google SEO ma coś, co szczerze bardzo mi się nie podoba. Chodzi o domyślne usuwanie identyfikatorów adresów, których umieszczanie nawet autor nie zaleca (sic!). W czym rzecz? Ano bez takich identyfikatorów w razie większych zmian serwis leży i kwiczy, bo nie da się ręcznie dodanymi regułkami niczego zmienić. W chwili obecnej problemu nie ma, bo sam plugin dba o to, aby i stare adresy działały prawidłowo (poprzez sporą redundację danych o urlach przechowywanych w bazie) w wypadku zmian, no ale co wtedy, gdy samo mybb przejdzie jakieś poważniejsze zmiany, lub nagle prace nad pluginem zostaną przerwane (wszystko się może zdarzyć, gdy droga...)? Z ręką w nocniku albo konieczność stosowania mostka pomiędzy danymi z plugina a nowym systemem.
    Ma to swoje zalety, bo jeszcze bardziej skraca i poprawia wizualnie nam adresy, no ale jak już napisałem, ma też swoje wady, póki co jestem raczej zwolennikiem identyfikatorów, przynajmniej na forach, które są znacznie bardziej dynamiczne niż serwisy z newsami i artykułami (np. w wordzpressie nie używam id w urlach).

  4. Linki zewnętrzne, wewnętrzne, przychodzące
    Linki na stronie można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze linkują do innych witryn, drugie natomiast do innych elementów wewnątrz serwisu. Istnieje błędne przekonanie, że im mniej linków zewnętrznych tym lepiej. Błędne, bo linki prowadzące do stron powiązanych tematycznie są dla nas jedynie plusem, poza tym minimalizacja ilości takich linków na stronie wygląda bardzo nienaturalnie (naturalnym jest natomiast, że wszędzie pojawiają się linki do innych serwisów). Oczywiście bardzo duża ich ilość nieco zmniejsza "moc" wszystkich. Wewnętrzne to prosta sprawa - ważne, aby zarówno robot jak i user miał szybki dostęp do najważniejszych części serwisu. W wypadku botów sprawę po części załatwia sitemapa.
    Linki przychodzące to wszystkie w internecie, które prowadzą do naszego serwisu. Ogólna zasada mówi: im ich więcej, tym lepiej. Jest to jednak zbyt duże uogólnienie, ponieważ należy zwrócić uwagę na kilka detali. Po pierwsze, jeżeli w jeden dzień pojawi się takich linków np. 500, a potem przez jakiś dłuższy czas ich nie będzie, to możemy wyjść na tym bardzo źle - zbyt duży przyrost nie jest zaletą. Linki powinny pojawiać się, ale cyklicznie, po kilka-kilkadziesiąt (w zależności od wielkości serwisu) dziennie, aby wyglądało to naturalnie. Sam przekonałem się o tym na JACenter, gdy po wygraniu konkursu na forumweb dostałem filtr w google - nagle pojawiło się do mojej strony ok. 100.000 linków, a po miesiącu zniknęły, czy to wyglądało dobrze? No ale nauczkę od tego czasu mam ;) Przy linkowaniu muszę jeszcze powiedzieć o tym, że warto linkować niemal wszędzie - zarówno w katalogach stron, jak i na wartościowych witrynach czy blogach. Poza tym warto pamiętać o tym, aby linkować nie tylko stronę główną, ale przede wszystkim podstrony, te dla nas istotne, ponieważ to również świadczy o naturalności pojawiania się nowych linków.
    Trudno abym nie poruszył tu sprawy wymiany linkami. Oczywiście można, ale każdą witrynę z którą chcemy się wymieniać warto przeanalizować, aby nie wpadać w "złe towarzystwo". Jeżeli są one banowane, leżą w sandboxach, filtrowane, lub przeoptymalizowane pod kątem seo, dla własnego bezpieczeństwa lepiej sobie darować.

  5. Semantyka serwisu
    Pisałem o tym w innym temacie. Przyjazne adresy to dodatek, a nie najważniejsza w seo rzecz. Podstawą od samego początku była budowa strony zgodna z założeniami semantycznymi standardów HTML / XHTML, bo to właśnie przez ich analizę wyszukiwarka może wybrać to, co jest według nas bardziej istotne. (@wujas - pod tym względem nie zrobiłeś dosłownie nic na swoim forum, jest gołe jak gołe standardowo jest MyBB :) )
    Przykład profitu macie np. w mybbsite, których artykuły na stronach "wordpressowskich" są często wysoko w google. Wszystko za sprawą tego, że większość themów pod WP dba o odpowiednie znaczniki.

  6. Dedykowany adres IP
    Może nie tak bardzo istotne, no ale jednak ważne, tym bardziej, że na supporcie reklamowane są usługi linuxpl, z których sam support MyBB korzysta. O co się rzecz rozchodzi - jak napisałem wyżej, bardzo ważne są linki, jak największa ilość linków zarówno na stronach bardziej jak i mniej wartościowych. Niestety, jeżeli dwie bardzo wysoko stojące witryny linkują do siebie, a działają z tego samego adresu IP (ten sam współdzielony hosting), no to "moc" takich linków jest bardzo ograniczona, ponieważ istnieje jawne ryzyko, że jest jeden właściciel, który robi sobie sztuczne zaplecze pozycjonerskie. Jak to wygląda w wypadku danego forum możecie sprawdzać w bazach whois lub też w wyszukiwarce Bing wklepując zapytanie typu IP:adres_ip, które zwróci wam zindeksowane strony działające na tej samej maszynie. Moim zdaniem warto zainwestować w dedykowany adres IP, co też sam w swoim wypadku uczyniłem ;)
To nieco z mojej wiedzy i osobistych doświadczeń.
Ja bym jeszcze dodał do wypowiedzi Łukasza, że warto stawiać przede wszystkim na zdobywanie linków do swojego forum z mocnych stron. Dlaczego? Mając na przykład 10 linków ze stron głównych mocnych, tematycznie powiązanych serwisów możemy osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach (w zależności od trudności frazy), ale oprócz tego możemy zyskać na ruchu. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż umieszczenie 100 linków na głębokich podstronach mało popularnych i tematycznie nie związanych serwisów.

Ważnym elementem jest także systematyczne prowadzenie forum (właściwie to forum prowadzi się samo). Chodzi o to, że warto mieć w ekipie kilka osób, które na prawdę znają się na danym fachu i potrafią prostym i zrozumiałym językiem wytłumaczyć mniej doświadczonym użytkownikom o co tutaj biega. Mając taką osobę możemy wzbogacić nasze forum o uznanie zarówno użytkowników jak i wyszukiwarek, które dostrzegą wartościową u unikalną treść w na naszym forum (przykładem fachowego artykułu, który jest doskonałą odpowiedzią na artykuł autora tego wątku jest właśnie tekst Łukasza).

Jeśli chodzi o linki wychodzące, to jednak moim zdaniem im mniej, tym lepiej. Miałem pewną nieprzyjemną sytuację na gtsforum.pl kilka miesięcy temu. Mianowicie forum wisiało sobie na TOP1 pod interesującą mnie frazą i dostałem atrakcyjną ofertę (z pozoru) wymiany. Niestety mimo tego, iż tematyka była podobna moje forum znacznie spadło w serpach (3 dni po umieszczeniu linku bodajże). Dopiero usunięcie owego odnośnika i zrezygnowanie z dalszej wymiany umożliwiło mi powrót na odpowiednią pozycję bez mojego większego wkładu.

Zdobywanie linków prowadzących do forum. Ten etap z pozoru jest prosty, jednak jak Łukasz napisał - mamy linkować także podstrony. Podstron jest setki/tysiące więc linkowanie każdej jest nie lada wyczynem. A więc ja polecam tutaj linkowanie:
- strony główny - najwięcej linków (65%)
- działów tematycznych (nie takich jak ogłoszenia czy Off-topic) lecz takich, w których toczy się tematyczna dyskusja na tematy związane z tematyką forum - tutaj z 20-25% linków
- Ważne tematy - pozostała część
Warto tak robić, ponieważ wtedy moc z wyższych podstron przechodzi na moc niższych (dział -> wątek). Doskonałym przykładem takiego linkowania (tak się domyślam, aczkolwiek nie wiem jak jest w praktyce) jest forum reksio-cs.pl. Wujas skupił się na tym, aby najważniejsze części forum miały jak największą moc. Dzięki temu niektóre ważne wątki można znaleźć w Google na czołowych pozycjach.

Podsumowując:
Kursów SEO w Sieci jest wiele więc tam poznasz dokładnie cały etap pozycjonowania stron. Nie różni się on znacznie od procesu pozycjonowania forów. Pamiętaj jednak, że najskuteczniejsze sposoby to te, które są najmniej znane i przynoszą największy efekt. jednak SEO, to taka branża, w której większość roboty musisz odwalać sam, bo nikt nie da Ci przepisu na TOP1 i ogromny ruch. Więc praktykuj, zdobywaj wiedzę, rób doświadczenia, a w razie pytań zajrzyj na forum http://forum.optymalizacja.com - tam jest wielu fachowców, którzy z pewnością Ci pomogą. :)
(25.07.2010, 12:25)wujas napisał(a): Przykładem naprawde dobrze zrobionego pod seo forum jest http://gamehostingtalk.pl
Czy to czasem nie jest domyślne friendly url z ustawień mybb?

które wdłg. was lepsze, google seo czy zwykłe z ustawień z końcówkami html? :)
@Tomasz:
Oni mają chyba MyBB SEO, starsza, nie rozwijana już wtyczka.

Jeżeli zależy Ci na adresach ze słowami kluczowymi, to lepiej użyć Google SEO. Za trafienie w podaną frazę na linku jest z tego co wiem dodatkowy profit, więc chyba warto.
no wlasnie.chce przejsc na MyBB ale mam pytanie czy latwo sie pozycjonuje ten skrypt
a i czy sa jakies dodatki ktore pomagaja w pozycjonowaniu
To zależy od webmastera.
Dziś rozpocząłem dzień od tego tematu który okazał sie dla mnie bardzo pomocny. Pierwszą rzeczą którą zrobiłem było zainstalowanie Google SEO i jego dalsza konfiguracja. Mam jednak mały problem a mianowicie..

Skupiam się głównie na pozycjonowaniu jednej domeny - portfel24.eu a co sie z tym wiaże rowniez i forum dzialajace pod adresem portfel24.eu/forum. W Google zindekowanych jest wiele tematów z forum, niektóre na całkiem niezłych pozycjach.

Forum to działa jednak również pod inną (bardziej atrakcyjną) domeną a mianowicie kredyt-forum.pl. Nie przykładałem się jednak do tej pory do jej pozycjonowania, linkuje do niej w zasadzie głównie link z głównego serwisu i kilku innych moich domen. Po instalacji Google SEO ustawiło mi się automatycznie przekierowanie na kredyt-forum.pl (z racji tego że tak mam ustawione w zakładce "URL Forum") i teraz wszystkie tematy są dostepne w ramach tej domeny (oraz automatyczne przekierowania z portfel24). Zastanawiam się czy taka zmiana nie zaszkodzi pozycji na Google, może skoro skupiam się głównie na pozycjonowaniu domeny portfel24, taki też adres ustawić w ustawieniach forum?

Z góry przepraszam jeśli nie za jasno napisałem ;)
Ustaw taki adres, na jakim skupiasz pozycjonowanie.
Przekierowania nie przeszkadzają - skrypt zwraca kod 301, a więc przekierowanie stałe, które informuje, że adres się zmienił.
(02.11.2011, 18:48)lukasamd napisał(a): Ustaw taki adres, na jakim skupiasz pozycjonowanie.
Przekierowania nie przeszkadzają - skrypt zwraca kod 301, a więc przekierowanie stałe, które informuje, że adres się zmienił.

tak też zrobiłem ;) mam jeszcze jeden mały problem..

Cytat:Board URL is set to 'http://www.portfel24.eu/forum', but you currently seem to be on 'http://kredyt-forum.pl'. A wrong Board URL setting may cause problems with Redirect.

i faktycznie jest problem na drugiej domenie, ponieważ po kliknieciu w nazwe działu wyswieta sie..

Cytat:Not Found
The requested URL /forum/forumdisplay.php was not found on this server.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

co tam jeszcze trzeba by dodać?

lukasamd napisał(a):Końcówka adresu nie ma obecnie znaczenia dla wyszukiwarek sieciowych. Widziałem kilka relacji związanych z budowaniem przyjaznych url'i i nawet google zawiadamia, że nie jest dla nich ani użytkowników interesujące, w jakiej technologii została wykonana dana strona. Tak więc wrzucanie na koniec htm, html, xml, asp, aspx, php itp. nie ma znaczenia, a tylko wydłuża nam niepotrzebnie adres (o tym niżej).

czyli nic nie dodawać, nawet slasha na końcu?
Oczywiście że przekierowania nie przeszkadzają, wyjątkiem jest sytuacja gdy domena ma filtr, bo do niedawna 301 w takim wypadku działało, teraz już nie.
Ja mam pytanie

Nowe forum jak lepiej tworzyc

a) www_forum.nazwa.pl
b) www_nazwa.pl/forum

Co jest lepsze w pozycjonowaniu biorąc pod uwagę, że domena www_nazwa.pl jest czysta (czyt. nowa - nigdy nie dodawana do google itp.)
Jakie są różnice w pozycjonowaniu przykładu A i B ? Jak lepiej ?
http://www.blog.leadersmind.pl/seo/subdo...s-katalog/
http://blog.seo-profi.pl/kiedy-postawic-...u-serwisu/



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości