Zmiany w licencji i reorganizacja udostępniania modyfikacji MyBB

Założony przez  Gigi.

Dzisiaj na oficjalnym blogu twórców MyBB (Blog MyBBoard.net) przedstawiono plany, w których wstępnie opisano zmiany jakie mają zostać wprowadzone na oficjalnym forum społeczności, oficjalnej stronie modyfikacji skryptu jak i w samej licencji skryptu MyBB.

Zmiany, jak informują twórcy, podyktowane są chęcią kontynuowania tworzenia skryptu i jego modyfikacji w duchu idei Open Source, a od której w ostatnim czasie zaczęto się oddalać.


1. Twórcy zdecydowali, że wraz z uruchomieniem nowej oficjalnej platformy wymiany modyfikacjami (obecnie - mods.mybboard.net), nastąpi reorganizacja kategorii Plugins & Code Modifications (Pluginy i Modyfikacje Kodu) a także Themes and Templates (Style i Szablony). Zmiany obejmują między innymi:
  • Zarchiwizowanie obecnych działów Releases i Discussion & Support i zastąpienie ich nowymi działającymi na nowych zasadach;

  • Usunięciu działów Requests;

Nowe działy Releases zostaną zsynchronizowane ze stroną modyfikacji, w związku z czym nie będzie można w nich umieszczać płatnych modyfikacji, nie opartych na licencjach otwartego oprogramowania.

W nowych działach Discussion & Support pomoc udzielana będzie przede wszystkim dla pluginów znajdujących się na oficjalnej stronie modyfikacji.

Zmiany nie zostaną naturalnie wprowadzone dla wątków już opublikowanych, jednak te zostaną zarchiwizowane i zamknięte, z możliwością jednak ich przeglądania.


2. Ponadto twórcy ogłosili, że wersja MyBB 1.6, wraz z udostępnieniem jej na forum publiczne, zmieni licencję z GPL na LGPL.


3. Opisano także ogólnie zmiany mające nastąpić w centrum modyfikacji, które przygotowano w opracowaniu o opinie i sugestie użytkowników. Są to między innymi:
  • Poprawa wyszukiwania i pobierania modyfikacji;
  • Automatyczne informacje o nowych wydaniach;
  • Usprawnienie systemu walidacji wysyłanych modyfikacji;


4. W przyszłości twórcy planują również skorzystanie z systemu promocji najlepszych autorów modyfikacji, których produkty mogłyby przechodzić na inne, komercyjne licencje.


W najbliższych tygodniach powinny zostać przedstawione bardziej szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian.

Więcej o zmianach a także FAQ na ich temat, na Blogu Twórców MyBB: http://blog.mybboard.net/2010/06/07/modi...-and-more/

Zapraszam do dyskusji.
Wg mnie dobre posunięcie przynajmniej w kwestii modyfikacji. Zawsze z tym był duży nieporządek, coraz więcej pluginów stało się płatnych (niekoniecznie niesłusznie, ale z drugiej strony skrypt otwarty, a większość sensownych modów za pieniądze?). Dlatego zmiana in plus.
Jaka jest różnica między GPL i LGPL -> http://forumprawne.org/prawo-autorskie/6...-lgpl.html - co oznacza, ni mniej, ni więcej, że źródełka pluginu trzeba udostępnić, jeśli chce się go umieścić na Comm.
Scentralizowanie modów w jednym miejscu i na podstawie tego synchronizacja z działem na Comm. to również rozwiązanie sprawy nieporządku jaki panuje w tym dziale: http://community.mybb.com/forum-102.html

Dlatego cieszę się i to bardzo, że takie decyzje zostały podjęte. Kwestia teraz, żeby się utrzymały :)
W pełni zgadzam się z DamYanem.
Mam nadzieję, że wszystkie opisane zmiany zostaną wprowadzone, bo już dawno o tym powinni pomyśleć twórcy skryptu.
Zmiana licencji też moim zdaniem na plus. Wszędzie zmiany pozytywne jak na razie (i tutaj i tam) :)
Pewnie teraz forum będzie częściej odwiedzane (po wycofaniu $ za pluginy).
Bardzo dobre posunięcie, płacenie za pluginy - nigdy, myślę, że teraz więcej osób przerzuci się na mybb, może nie tak dużo, ale na pewno będzie widać to różnicę. Co do licencji, nie wiem co o tym sądzić, bo mi akurat to różnicy żadnej nie sprawi, ale myślę, że na plus.
jeżeli ktoś tutaj myśli, że to jest koniec pluginów za $ to moim zdaniem grubo się myli
posunięcie jest dobre - koniec z reklamą dla tych co chcą zarobić na czymś darmowym, ale te płatne strony wyrobiły już sobie renomę
część pluginów i tak udostępniają za darmo, a resztę już na swoich forach po wykupieniu subskrypcji
dlatego właśnie uważam, że wiele się nie zmieni
druga sprawa, że coraz więcej tych "sensownych modów" ląduje w "jądrze", stąd Mr. Labrocca trochę zainteresowania straci ;P ( żadnego z jego pluginów i tak nigdy nie potrzebowałem )

Ogólnie pozostałe zmiany związane z pluginami mogą chyba wyjść tylko na dobre, bo obecny stan mybb.com jako "repo" z pluginami jest nieco niezadowalający. Jako twórca kilku pluginów przede wszystkim liczę na szybką zmianę systemu umieszczania pluginów w tym ich repo, aby po wstawieniu nowszej wersji pluginu, przed jej walidacją, stara wersja ciągle była dostępna do pobrania. Obecnie pluginy trzeba udostępniać co najmniej w 2 miejscach, by przez okres walidacji, którakolwiek z wersji była dostępna do ściągnięcia.



Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości