Porównanie dwóch for mybb a ich prędkość ładownia

Założony przez zarabianie24.

Chciałbym Was zapytać co jeszcze jest do zrobienia, aby nadrobić szybkość ładowania forum.zarabianie24.net - wiem, że można osiągnąć czas 2 razy krótszy.
Dla prównania:
Forum nr 1 - sisx.pl
Forum znajomego, który ma je postawione w linuxpl.com na hostingu współdzielonym - koncie W5GB.
Jak dla mnie fascynujące statystyki:
[Obrazek: sisx-pl.png]
zaledwie 60ms - wait

Forum nr 2 - forum.zarabianie24.net
-serwer VPS w biznes-host.pl
-forum wydaje mi się, że możliwie w 80% zoptymalizowane
A jednak statystyki w porównaniu do sisx.pl nie wyglądają już tak dobrze:
[Obrazek: f-z24.png]


Oba fora posiadają tą samą wersję 1.6.9. Na forum.zarabianie24.net głównym czynnikiem wydłużającym wczytywanie jest "wait", czyli oczekiwanie na odpowiedź serwera. Przy czym na tym samym VPS są http://www.zarabianie24.net i bux.zarabianie24.net - tam oczekiwanie na odpowiedź jest już znacznie krótsze, ale do sisx.pl jeszcze sporo brakuje.

Jak myślicie czy kwestia prawie 0,5-1 sekundy oczekiwania na odpowiedź serwera leży u przyczyn optymalizacji forum czy należałoby się zgłosić do biznes-host.pl, aby doinstalowali jakieś dodatkowe moduły na VPS, które przyspiszą odpowiedź serwera?

EDIT: Zrobiłem Gzip'owanie mimo, że i tak już było ze strony serwera to mimo to uruchomiłem ze strony konfiguracji forum na 9 tak jak tutaj. Czas ładowania strony troszkę spadł średnio o 0,3s. Oczekiwanie na odpowiedź serwera raczej się nie zmieniło.

Po przerobieniu kilku wątków mam pytanie:
Czy fakt, że mamy na VPS Apache/2, a na linuxpl znajomy ma Apache/2.2.29 (Unix) może mieć znaczenie? Czyżbym trafił?
TaniDedyk.pl
Z tego co widać, to problemem może być liczba żądań - masz ich ponad 2x tyle, co na drugim forum. Od groma różnego rodzaju ciężkich skryptów jak chatbox lub Facebook. To robi swoje.

Gzipowanie po stronie serwera www + PHP nie ma najmniejszego sensu, możesz sobie jedynie kłopotów narobić, bo taka treść nie u każdego będzie poprawnie otwierana (część otrzyma krzaki zamiast strony). Poza tym, poziom "9", nic już nie daje, optimum to "6".

Co do odpowiedzi z serwera... masz nie najnowsze PHP, do tego bez żadnego akceleratora. Oni mają u siebie starsze, bo 5.2.17, ale jednak jest Zend Optimizer oraz eAccelerator. Najlepszym wyjściem jest przejście na np. PHP 5.5.x, które ma wbudowany własny mechanizm buforujący OPcache. Warto również rozważyć zmianę konfiguracji na nginx + PHP FPM, to jest po prostu o wiele lżejsze połączenie.

P.S Tak u Ciebie jak i u nich pokazywanie publicznie phpinfo (plik info.php) to zły pomysł ;)
Podziękowali: zarabianie24
Dziękuję za pomocne rady.
Nie jestem specjalistą od strony konfiguracji VPS'ów dlatego ma kilka pytań.
Wyczytałem właśnie wczoraj późnym wieczorem jedną z Twoich wypowiedzi na tym forum:
Cytat:Najlepsze połączenie to nginx + php-fpm, do tego MariaDB.

Troszkę przeszukałem Internet. Jest dużo informacji, ale nie ma takich podstawowych.
Zatem czy od strony użytkowej czy coś się zmienia przy takim zalecanym przez Ciebie połączeniu tzn:
1. Czy dalej będzie można zarządzać poprzez DirectAdmin, PMA?
2. Czy zmiana konfiguracji VPS'a niesie za sobą konieczność kopiowania plików z FTP, baz danych i ponownego ich wgrywania?
3. Czy przy takim połączeniu normalnie działają takie same komendy w .htaccess i innych plikach jak na serwerze Apache? Pytam, ponieważ znalazłem gdzieś w sieci, że ktoś chciał żeby mu przepisać .htaccess pod nginx co mnie troszkę zaskoczyło.


Zgadzam się z Tobą z tym, że jest 2 razy większa liczba żądań na forum.zarabianie24.net, ale sprawdzam też dla testów co dzieje się na innej subdomenie gdzie:
-liczba żądań to 144
-strona ważny ponad 2 razy więcej - 2,2MB
-"siedzi" na tym samym VPS
a jednak serwer tu odpowiada w około tylko 0,1s i strona 'suma sumaru' ładuje się w podobnym czasie jak forum. Link do testu: http://tools.pingdom.com/fpt/#!/dFaLZm/bux.zarabianie24.net
zarabianie24 napisał(a):1. Czy dalej będzie można zarządzać poprzez DirectAdmin, PMA?

Nie wiem jak DirectAdmin, raczej się nie da w jego domyślnej instalacji. PMA można sobie doinstalować na dowolny katalog. Ogółem jakikolwiek panel administracyjny to spory narzut dla VPS-a.

zarabianie24 napisał(a):2. Czy zmiana konfiguracji VPS'a niesie za sobą konieczność kopiowania plików z FTP, baz danych i ponownego ich wgrywania?

Nie.

zarabianie24 napisał(a):3. Czy przy takim połączeniu normalnie działają takie same komendy w .htaccess i innych plikach jak na serwerze Apache? Pytam, ponieważ znalazłem gdzieś w sieci, że ktoś chciał żeby mu przepisać .htaccess pod nginx co mnie troszkę zaskoczyło.

Nie, nginx nie rozpoznaje reguł z htaccess. Są rozwiązania, które ten problem usuwają, ale to kody autorski i niedostępne publicznie (coś takiego ma np. polski hosting MyDevil). Nie stanowi to jednak dużego problemu, bo regułki można przepisać. Trudności mogą pojawić się w sytuacji gdy używamy czegoś mocno egzotycznego, no ale nginx również ma sporo opcji.


Co do wyników.. z tego co widzę, to kompletna loteriada. Wolę bazować na danych z monitora sieciowego z przeglądarki, aniżeli na zewnętrznej usłudze takiej jak pingdom. Weź też pod uwagę, że inna może być lokalizacja serwerów, a to z kolei powoduje, że wyniki będą skrajnie różne.
ok, wszystko już rozumiem. Co do pingdom zawsze wybieram serwer ten najbliższy Amsterdam, Netherlands mimo to najpewniej chyba z przeglądarki.

VPS ma 2-4 lata stąd zapewne braki w aktualizacjach. Napiszę do Biznes-Host, zrobimy aktualizację do PHP 5.5.x. Jeżeli nic się nie zmieni w szybkości to uderzę na PW do Ciebie lukasamd.

Zatem przy PHP 5.5.x takie narzędzia jak Zend Optimizer oraz eAccelerator są zbędne?
zarabianie24 napisał(a):Zatem przy PHP 5.5.x takie narzędzia jak Zend Optimizer oraz eAccelerator są zbędne?

Tak, nie ma potrzeby korzystania z nich (OPcache powinien być włączony domyślnie, jeżeli tak nie będzie, trzeba zmienić ustawienia PHP).


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości