MyBB a zużycie transferu

Założony przez po_prostu_ja_=).

Witam serdecznie :)
Już miałem napisać posta w temacie "Hosting pod MyBB", żeby nie tworzyć nowego tematu (tym bardziej będąc początkującym forumowiczem ;)), aczkolwiek ostatecznie uznałem, że kwestia, którą zamierzam poruszyć bardziej nadaje się do oddzielnego tematu... Jeśli się mylę to proszę przenieść tego posta do tamtego wątku.

Interesuje mnie kwestia zużycia transferu przez MyBB. Chciałbym poznać konkretne (lub zbliżone) dane, żeby wiedzieć jaki serwer zakupić pod forum. Jest to wydaje mi się na tyle kluczowy element, że postanowiłem założyć właśnie oddzielny temat (mam nadzieję, że nie łamie on w żaden sposób zasad forum :)).

Liczę głównie na wypowiedź zarówno właścicieli tego forum, jak i innych. Wiem, że treść strony/forum ma znaczenie w zużywaniu miesięcznego transferu, nie miałem jeszcze okazji poznać MyBB, stąd moje pytanie. Czy mógłby ktoś podać (choćby szacunkowe) zużycie miesięcznego i rocznego transferu dla forów MyBB? ... Ustalmy np., że chodzi o forum wielkości MyBBoard.pl, z 1,000-2,000 unikatowych użytkowników dziennie (nie wiem ile odwiedzin rejestruje to forum, ale przyjmijmy, że chodzi o forum z taką ilością odwiedzin).

Zastanawia mnie także, czy wielkość (zużycia) transferu zależna jest od wielkości forum (tj. np. ilości postów, ilości dodatków, etc.). A jeśli tak, to jak to wypada mniej-więcej liczbowo?

Kiedyś miałem krótką przygodę z phpBB, obecnie jednak najprawdopodobniej zdecyduję się na MyBB, ponieważ podobno nie przeciąża serwera, ani nie zużywa tyle transferu - nie wiem ile w tym prawdy, ale chciałbym to poznać konkretnie na liczbach ;) Zamierzam z czasem zintegrować swoje forum z kilkoma stronami. Mam już poważne plany, które stopniowo i starannie w miarę możliwości będę realizował. Szacuję, że za parenaście miesięcy liczba unikatowych odwiedzin może sięgnąć właśnie tysiąca dziennie, stąd koniecznie muszę obliczyć transfer jaki potrzebuję na start (potem ewentualnie będę go zwiększał). Jako człowiek ostrożny, wolę się "nie przejechać" na transferze, tym bardziej, że już raz mi się to zdarzyło i musiałem zmieniać serwer ;)

Temat można potraktować nie tylko jako pomoc dla mnie, ale przede wszystkim jako dyskusję nt. zużycia transferu oraz tego, co ma na to największy wpływ (nie widziałem nigdzie takiego tematu). Może nie do końca ciekawy wątek, ale na pewno przydatny :)

Pozdrawiam!
TaniDedyk.pl
zużycie zasobów przez skrypt zależy od bardzo wielu czynników i ciężko jest sprawdzić wydajność dla konkretnych przypadków. porównanie m.in. MyBB 1.2 znajduje się tu. nie znalazłem bardziej aktualnego porównania.

jeżeli mądrze administruje się forum to nie będzie zużywało dużo zasobów. ;)
Powiem szczerze - nie znam konkretnych liczb. Kup coś tańszego, a potem ew. przechodź na wyższy/niższy plan. Wiele firm pozwala skakać między planami.
(08.07.2009, 21:32)Victor napisał(a): Kup coś tańszego, a potem ew. przechodź na wyższy/niższy plan. Wiele firm pozwala skakać między planami.
No tak, wiem... ale mimo wszystko chciałbym sobie szacunkowo obliczyć wielkość transferu na start, żeby po miesiącu działalności nie spotkało mnie niemiłe zaskoczenie... i zmiana planu (pakietu), albo co gorsza zmiana serwerodawcy... Kiedyś miałem właśnie taką sytuację i wtedy bardziej korzystna była dla mnie zmiana serwerodawcy niż dokupywanie transferu... a to już się wiązało z nadmiarem pracy, którego chciałbym już teraz uniknąć - stąd moje pytania ;)
Nie da się konkretnie powiedzieć ile potrzebujesz transferu.
To zależne jest od wielu czynników m.in. od liczby użytkowników, liczby postów i tematów, wtyczek, liczby odwiedzin i odsłon oraz innych ustawień.
(08.07.2009, 22:17)Lukas napisał(a): Nie da się konkretnie powiedzieć ile potrzebujesz transferu.
Ale ja wiem, że tak jest! :) Dlatego optowałem za (jedynie) szacunkowymi danymi ;) ...

(08.07.2009, 22:17)Lukas napisał(a): To zależne jest od wielu czynników m.in. od liczby użytkowników, liczby postów i tematów, wtyczek, liczby odwiedzin i odsłon oraz innych ustawień.
Wydaje mi się, że liczba użytkowników, czy liczba postów ma mniejsze znaczenie... a największe ma ilość unikatowych użytkowników i ruch jaki generują... dlatego podawałem przykład forum z tysiącem, bądź dwoma tysiącami użytkowników dziennie...

Da radę to jakoś oszacować? ... 100 GB miesięcznego transferu na takie (porównywalnie!) forum jak MyBBoard.pl wystarczy?

Przepraszam, że tak drążę ten temat, ale naprawdę wolę poznać fakty przed podjęciem decyzji o serwerodawcy... Po prostu muszę wiedzieć, czy bardziej zwrócić uwagę na pojemność serwera, czy transfer (i jak duży i czy z możliwością dokupienia). Wolę sobie wcześniej przeanalizować oferty :)
1. co będzie zawierać forum? bardziej teksty, czy grafikę, załączniki różnej maści?
2. 100 GB wystarczy Ci na rok przy MyBB
3. czy na tym serwerze również będziesz obsługiwał pocztę, ftp itp?

To kluczowe pytania IMHO.
(08.07.2009, 22:36)DamYan napisał(a): 1. co będzie zawierać forum? bardziej teksty, czy grafikę, załączniki różnej maści?
To znaczy, bardziej preferuję prostotę na forach :) czyli swoje forum ukierunkuję bardziej na treści, niż na grafikę... Tak samo za nadmierne załączniki będę "ganił" użytkowników ;) (chociaż wydaje mi się, że np. zdjęcia "zewnętrzne" zużywają transfer tego serwera na jakim one są, a nie serwera na jakim jest forum, czyż nie mam racji? ;)).

(08.07.2009, 22:36)DamYan napisał(a): 2. 100 GB wystarczy Ci na rok przy MyBB
Poważnie? No to muszę przyznać, że tu mnie zaskoczyłeś... bo właśnie chciałem brać na początek 100GB na miesiąc ;)
...
Czyli... wg tego co mówisz, potrzebowałbym początkowo jakieś 8-10 GB transferu miesięcznie?

(08.07.2009, 22:36)DamYan napisał(a): 3. czy na tym serwerze również będziesz obsługiwał pocztę, ftp itp?
FTP tak (chociaż pewnie rzadko), pocztę niekoniecznie.
(08.07.2009, 22:58)po_prostu_ja_=) napisał(a): /.../
Czyli... wg tego co mówisz, potrzebowałbym początkowo jakieś 8-10 GB transferu miesięcznie?

W zupełności Ci wystarczy, oczywiście moim zdaniem. Tak, jak wspomniano wyżej - lepiej wziąć mniejszy pakiet i zobaczyć jak to będzie Ci się sprawdzać w praniu, by móc w razie czego tylko zmienić pakiet (dokupywanie transferu to zdzierstwo i ściema handlowa), w obrębie tego samego serwera.

Grunt, żeby wybrać elastyczną firmę, w której stosunek jakości do ceny jest odpowiedni. Parametry przy dobrym podejściu firmy do klienta - są naprawdę rzeczą płynną.
Nie chce Ci mieszać w głowie, ale mam 7 blogów i jedno forum MyBB i w zupełności 5GB mi wystarcza...
(08.07.2009, 23:23)DamYan napisał(a): dokupywanie transferu to zdzierstwo i ściema handlowa
Właśnie tego się najbardziej obawiam! :) ... dlatego kiedyś wolałem zmienić serwerodawcę niż dokupywać transfer, ale długo by opowiadać... ;)

No dobrze, czyli już wiem, że tego transferu nie potrzeba wcale tak dużo (nawet trochę mnie zaskoczyłeś tą informacją muszę przyznać ;) naprawdę liczyłem, że więcej)...

Czy miałbym tupet, gdybym spytał ile dokładnie unikatowych użytkowników ma dziennie forum MyBBoard.pl? I jak to się dokładnie przekłada na miesięczny transfer? ;) ... Bo mam wrażenie, że "moje" forum "wielkościowo" będzie właśnie podobne do tego, stąd moje pytanie. Czy to za dużo wiedzy jak na początek? Haha ;)
(08.07.2009, 23:35)po_prostu_ja_=) napisał(a): /.../ Czy to za dużo wiedzy jak na początek? Haha ;)

Tak, to za dużo wiedzy :) To dane poufne.
;)

Dobrze... po przeanalizowaniu Waszych wypowiedzi posprawdzam na początek oferty z 10 GB transferu miesięcznie, albo 20 GB (i tak zamierzałem więcej ;)), i od 1 do 10 GB pojemności, no a potem będę najwyżej systematycznie zwiększał :)

Serdecznie dziękuję za cenne uwagi! :)
Oczywiście dyskusja może się potoczyć dalej (chociaż ja też w to nie wierzę, bo średnio ciekawy wątek ;)).

Pozdrawiam.
Poproś BlueMana o konsultacje :).
Mowa o mnie :]

A ja uważam, że lepiej przejść na pakiet wyżej w danej firmie, niż dokupywać transfer. Najkorzystniej to wychodzi, IMHO.


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości